reklamı kapat

Wrapped Bitcoin Nereden Alınır?

Ethereum ağı tabanlı Bitcoin, Wrapped Bitcoin nedir?
17:37
7 Ekim 2020

Ethereum ağı tabanlı Bitcoin olarak da bilinen Wrapped Bitcoin (WBTC), değeri BTC’ye eşit bir kripto para birimidir. Wrapped Bitcoin veya WBTC, Ethereum ağı tabanlı bir kripto para birimi olarak aslında hem BTC hem de ETH’nin bazı özelliklerini toplamış durumda.

70 aktif piyasada ve borsada listelenmiş durumda olan WBTC, Ethereum yatırımcılarının ve DeFi sektörünün Bitcoin ihtiyacını karşılamak için piyasaya sürüldü. Wrapped Bitcoin’in internet sitesinde yer alan bilgilere göre WBTC, Bitcoin’e 1:1 oranında endeksli ilk Ethereum tabanlı kripto para konumunda.

WBTC Nedir?

Arzı ve sirkülasyondaki miktarı lider kripto para birimi Bitcoin’e göre ayarlanan WBTC’nin DeFi yatırımcılarının BTC ihtiyacını karşıladığı biliniyor. Ethereum ekosistemine önemli miktarda likidite sağlayan WBTC’nin daha sonraki tarihlerde renBTC gibi taklitleri çıksa da şu an sirkülasyondaki WBTC miktarından da görülebileceği üzere Ethereum yatırımcılarının favori kripto paralarından birisi konumunda yer alıyor.

WBTC’nin temel fonksiyonlarından birisi de Bitcoin’in sahip olduğu likiditeyi ve BTC alıp satmak isteyen yatırımcıları Ethereum ağına ve merkeziyetsiz kripto para borsalarına aktarması olarak görülüyor. Yatırımcılar Ethereum ağında Bitcoin transferi yapamadıkları için bunun yerine direkt olarak hem BTC fiyatına maruz kalmalarını sağlayan WBTC alıp hem de ETH ağında Bitcoin işlemi yapabilmekte.


Wrapped Bitcoin Yorum

Wrapped Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle en büyük 22. kripto para birimi konumunda. WBTC satın alanların sayısında önemli bir artış görüldüğü, bunun 24 saatlik ticari hacminin 40 milyon dolardan fazla olmasından da anlaşılabilmekte.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatına denk olan WBTC, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 10.618 dolardan işlem görmekte. Sirkülasyonda sadece 94.197 WBTC olduğu görülüyor ve bu da toplam piyasa değerinin 1 milyar doların üzerinde olmasını sağlamakta.

Bitcoin’in toplam arzı ise 18,5 milyonu geçti ve bu da lider kripto para birimine 50 milyar dolarlık toplam piyasa değeri veriyor. DeFi sektöründeki çılgınlık ciddi bir şekilde azalsa da Wrapped Bitcoin almak isteyenlerin devamlı olarak arttığı, bunun da WBTC arzının artmasını sağladığı biliniyor.

WBTC satın almak isteyen kullanıcıların imdadına ise merkezi borsalardan Binance yetişmiş gibi gözüküyor. Binance üzerinden kolaylıkla Wrapped Bitcoin almak mümkün.

Wrapped Bitcoin Nasıl Alınır?

Binance kripto para borsası üzerinden WBTC almak için aşağıdaki adımları takip etmek yeterli olacaktır:

  • WBTC satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından Ethereum’u yani ETH’yi işaretleyin.
  • ETH aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten ETH sekmesini seçerek, arama butonuna WBTC yazın ve altta açılan WBTC/ETH çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “WBTC AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek WBTC alma işlemini tamamlayın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.