reklamı kapat

Vitalik Buterin’den Ethereum Geliştirme Teklifine Veto

7 Nisan 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Ethereum’da madencilik cihazlarının performansını azaltma, dolayısıyla ağ ödüllerini düşürmeye yönelik bir teklif yapıldı. Ethereum’un başındaki süper Rus Vitalik Buterin bu teklife karşı çıktı.

Söz konusu cihaz madencilik cihazları tedarikçisi Bitmain’e ait. Piyasaya sürüleceği Bu hafta içi açıklanan Antminer E3 isimli cihaz Ethereum ağında şimdiden büyük bir tartışmaya sebep oldu. Öyle ki, bazı Ethereum geliştiricileri cihazı devre dışı bırakacak bir fork’a destek verebileceklerini açıkladı.

Haftada iki kez düzenlenen toplantıların ikincisinde, yani Cuma günkü toplantıda core geliştiricisi Piper Merriam sazı eline aldı. Merriam GPU kartlarının temel madencilik mekanizması olarak kullanılmaya devam etmesini sağlayacak teknik teklifi bütün detaylarıyla katılımcılara anlattı. Ancak Buterin bu konuya kafa yormanın “zahmete değmeyeceğine” görüşünde.

“Herkesi yükseltme yapmaya itersek epey kaotik bir durum ortaya çıkabilir ve daha önemli konulardan uzaklaşmış oluruz. Yani bu noktada herhangi bir aksiyon almamızın gerekli olduğunu düşünmüyorum.”

Buterin donanım merkezli madenciliğin gelecek aylarda tamamen biteceğini ima ederek böyle bir değişiklikle uğraşmanın “odak kaymasına” sebep olacağını ekledi.

Toplantıda Buterin’in iması da gündeme geldi. Topluluk yöneticisi Hudson Jameson Mayıs ayıyla birlikte kodda değişiklik yapmaya (resmi doğrulama sürecine) başlanacağını ve bu sürecin 5 ay kadar süreceğini ifade etti. Hudson bununla birlikte opsiyonları açık tutma taraftarı.

“Eğer topluluk bunun (fork’un) gerçekleşmesini istiyorsa ve bunun için iyi bir gerekçeye sahipse bunu kesinlikle düşünebiliriz. Ancak core geliştiricileri şimdilik hiçbir şey yapılmaması gerektiği konusunda hemfikir görünüyor.”

Buterin’in toplantıda açtığı toplam ether sayısı konusuna da değinen Jameson, bir sonraki ağ yükseltmesinde veya Casper’la birlikte uzlaşılan kararın devreye girebileceğini kaydetti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER