reklamı kapat

Japonya’dan Siber Suçlara Karşı Yeni Yapı

7 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters tarafından yayınlanan bir habere göre Japonya Polis Departmanı siber suçlarla mücadele etmek için yeni bir siber yapı oluşturdu. Ülkede hukukun uygulanması sürecine katkı sağlayacak yeni yapı bünyesinde çalışacak 500 kişi bu birime atandı.

Söz konusu birim altı farklı departmandan oluşacak ve siber alandaki güvenliğin sağlanmasına yönelik faaliyet gösteren birimleri bir araya getirecek.

Bu hamle geçtiğimiz ocak ayında Japon kripto para borsası Coincheck’ten 532 milyon dolar değerinde NEM token’in hack’lenmesi üzerine gerçekleştirildi. Bahsi geçen olay toplulukta büyük bir yankı uyandırdı. Öyle ki bu saldırı kripto para alanında gerçekleştirilmiş en büyük hırsızlıklardan birisi olarak tarihe geçti. Ayrıca Japonya Polis Departmanı tarafından yayınlanan istatistiklere göre geçtiğimiz yıl boyunca 6.2 milyon dolardan fazla kripto para ya dolandırıcılık faaliyetlerine karıştı ya da çalındı.

NEM Kuruluşu’nun Coincheck borsasından çalınan NEM’lerin izini sürmesinden yararlanan Japon polisi bu olaya adı karışan Japon uyruklu bir vatandaşı sorgulamayı başarmıştı. Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre çalınan fonların yüzde kırkı aklanmıştı. Aklanan token’lerin izine Japonya ve Kanada merkezli kripto para borsalarında rastlayan yetkililer arama işlemlerine son vermişti.

Öte yandan Japon polisi geçtiğimiz yıl ocak ve haziran ayları arasında siber suçlarla alakalı 69,977 adet ihbar aldığını bildirdi. Aralık ayında yapılan bir siber güvenlik araştırmasından elde edilen verilere göre Japon Polis Departmanı kullanıcıları mağdur eden 200,000 sahte alışveriş sitesini tespit etti. Yapılan incelemeler neticesinde sözü geçen sitelerin doğal olmayan bir Japonca kullandığı belirlendi.

Ortalama niteliklere sahip bir Japon şirketi geçtiğimiz yıl boyunca siber suçlarla mücadele etmek için 10.45 milyon dolar değerinde harcama yaptı. Üstelik IBM tarafından yayınlanan küresel bir rapora göre Japonya’da veri güvenliği alanında yapılan organizasyonlara ilişkin masraflar da %52 oranında artış gösterdi.

Tokyo temelli eski kripto para borsası Mt. Gox faciasına ve Coincheck borsasında yaşanan benzer hadiseye rağmen dünyadaki bitcoin işlemlerinin yaklaşık yarısının halen yen üzerinden gerçekleştirildiği yönünde tahminler bulunuyor. Bunun yanı sıra ülkede faaliyetlerini sürdüren ve Japon Finansal Hizmet Kurumu’na kaydını yaptırmış 16 kripto para borsasında yaklaşık 2 ila 3 milyon Japon vatandaşının Bitcoin varlığı bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.