reklamı kapat

Vertcoin’in Twitter Hesabı Çalındı

2 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Kripto para birimi ve yazılım projesi Vertcoin’in resmi Twitter hesabı, Bitcoin dolandırıcılık girişimiyle 1 Mayıs’ın erken saatlerinde ele geçirildi.

Salı günü Vertcoin’in resmi Twitter hesabından, son zamanlardaki başarılarını kutlamak için kripto para hediye edecekleri yönünde bir açıklama yapıldı. Tweet’e göre hediye çekilişle verilecekti ve çekilişe katılabilmek için tweet’te belirtilen adrese 0.005 BTC gönderilmesi gerekecekti.

Dolandırıcılık amacıyla gönderilen tweet’in hemen ardından Vertcoin’in geliştiricisi James Lovejoy takipçilerine, resmi Twitter hesaplarının hack’lendiğini Twitter üzerinden duyurdu. Ayrıca hediye Bitcoin olayının da tamamen dolandırıcılık olduğunu ekledi.

Gerçek olamayacak kadar büyük hediyeler sunan bu tür dolandırıcılık girişimlerinin son zamanlarda Twitter’da yaygınlaştığını görüyoruz. Çoğu zaman açıklamaların altında, hediyelerini başarıyla aldıklarını söyleyen kullanıcıların yorumları göze çarpar. Vertcoin’in uğradığı saldırı ise taklit hesaptan değil de resmi hesaptan yapılmış olmasıyla dikkat çekiyor.

Hacker’lar kripto para piyasasındaki büyük oyuncuların kimliğine bürünerek şu ana dek bir çok dolandırıcılık girişiminde bulundu. Örneğin geçtiğimiz ay yine sahte hediye vaadiyle Telegram CEO’su Pavel Durov’un hesabı taklit edildi. Ocak ayında ise Litecoin’in geliştiricisi Charlie Lee’nin Twitter hesabı taklit edilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.