Venezuela Merkez Bankası’ndan Şaşırtan Bitcoin ve Ethereum Hamlesi!

Venezuela Merkez Bankası yakında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) depolayabilir.
08:00
27 Eylül 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Konuyla yakından ilgili kaynakların aktardığı bilgilere göre, Venezuela Merkez Bankası yakında kendi rezerv para birimleri arasına lider kripto para Bitcoin (BTC) ve Ethereum‘u (ETH) ekleyebilir.

Merkez Bankası Bitcoin ve Ether Depolayabilir Mi?

26 Eylül tarihinde yayınlanan bir Bloomberg yazısına göre, Venezuela Merkez Bankası yetkilileri şu sıralar kripto para birimi depolayıp depolayamayacaklarını araştırmaya başladılar.

Söz konusu hummalı çalışmanın başlamasının sebebi ise, devlete ait petrol ve gaz firması Petroleos de Venezuela SA’nın (PSDV) ödemeler konusunda sıkıntılar yaşaması. PSDV, tedarikçileri ve müşterileri ile olan para alışverişinde özellikle ABD tarafından konulan yaptırımlardan dolayı ciddi sıkıntılar yaşıyor ve birçok uluslararası banka veya finans kurumu PSDV ile iş yapmıyor.

İsmi gizli tutulan kaynakların Bloomberg’e aktardığı bilgilere göre PSDV bu sebepten ötürü Venezuela Merkez Bankası aracılığıyla Bitcoin veya Ethereum olarak müşterilerden gelen ödemeleri kabul etmeyi planlamakta. Venezuela’nın mevcut rezerv değeri 30 yılın en düşük seviyesine geriledi ve yaklaşık 7,9 milyar dolar seviyelerinde yer alıyor. Yine de herhangi bir ülkenin merkez bankasının kripto para yatırımı yapması kesinlikle sektör için olumlu olacaktır.

Venezula bundan birkaç hafta önce daha Bitcoin konusunda olumlu bir gelişme ile anılmıştı. Ciddi bir BTC yatırımcısına sahip olan ülkede  yakın bir vakte kadar herhangi bir BTC ATM’si yoktu ve bu sorun sonunda çözüme kavuşturuldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar