Venezuela Sonunda İlk Bitcoin ATM’sine Kavuştu!

Venezuela uzun uğraşlar sonucu ilk Bitcoin ATM'sini elde etti.
11:00
14 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Coin ATM Radar tarafından yayınlanan verilere göre, ekonomik krizin en derinlerinde olan Venezuela halkı sonunda ilk Bitcoin (BTC) ATM’sine kavuşmuş olabilir.

Başarısızlıkla Sonuçlanan Bitcoin ATM Adımları

Direkt olarak en yakın Bitcoin ATM’sini gösteren Coin ATM Radar’ın aktardığı bilgilere göre Venezuela’nın ilk kripto para ATM’si 10 Eylül tarihinde San Antonio del Tachira şehrinde faaliyete geçirildi.

Latin Amerika merkezli bir firma olan Panda BTM, söz konusu Bitcoin ATM’sinin kurulmasından sorumlu şirket olarak gözüküyor. ATM ise küçük bir alışveriş merkezi benzeri bir yapı içerisine kurulmuş olup, şu an için Bitcoin, Bitcoin Cash (BCH) ve Venezuela halkının yoğun bir şekilde kullandığı DASH’i destekliyor. Bunun yanı sıra Venezuela’nın resmi para birimi ile Kolombiya Peso’su da desteklenen itibari paralar olarak listelendi.

Daha önce Ocak ayının sonlarına doğru Cryptobuyer isimli firma yakında Caracas içerisinde bir Bitcoin ATM’sini kullanıma açacaklarını duyurmuştu ancak bilinmeyen sebeplerden ötürü bu asla gerçekleştirilemedi.

Bunun yanı sıra komşu ülke Kolombiya Latin Amerika içerisindeki bütün ülkelerden çok daha fazla Bitcoin ATM’sine sahip olmasıyla tanınıyor. Söz konusu Bitcoin ATM farkının en büyük sebebi ise Paxful isimli eşler arası Bitcoin alım satım firması ile ülkeye 20 kripto para ATM’si getiren blockchain şirketi CoinLogiq arasındaki ortaklık olarak bilinmekte.

Dünyadaki toplam Bitcoin ATM sayısı ise kısa sürede önce 5.000, daha sonra da 5.400’ü aşmayı başardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar