X


Ünlü Profesör, Cardano’nun (ADA) Eşsiz Modeli Hakkında Konuştu

Profesör Kiayias, Cardano'nun özelliklerini açıkladı.
09:52
7 Haziran 2021

Blockchain teknoloji şirketi ve aynı zamanda Cardano’nun arkasındaki yapılanma olarak bilinen IOHK bünyesinde çalışan ünlü profesör Aggelos Kiayias, Cardano’nun birçok açıdan nasıl eşsiz bir kripto para birimi olduğunu ortaya koydu.

Cardano’nun Eşsiz Özellikleri

Kiayias, Cardano’nun blockchain ağları arası işbirliği, enerji tüketimi, güvenlik ve bunun gibi birçok alanda rakip kripto paralardan üstün ve farklı olduğunu düşünüyor. Yayınlanan son yazısında bu konulara ve Bitcoin, Dogecoin, Cardano üçlüsüne değinen ünlü profesör, yaptığı açıklama ile dikkat çekiyor.

Cyber Protection Magazine isimli kaynakta yazısı yayınlanan profesör, son dönemde Elon Musk tarafından yapılan açıklamaların bir kısmına değindi. Profesör, Elon’ın özellikle DOGE ağındaki işlemleri hızlandırma  teklifini ele aldı ve bunun aslında başka sorunlar getirebileceğini vurguladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Blockchain Ağında Hiçbir Değişiklik Sonuçsuz Kalmaz”

Kiayias, blockchain ağında her şeyin bir sonucu olduğunu ve bir kişinin ağdaki hızı arttırması durumunda protokolün korumasının azalacağını vurguladı. Yani daha hızlı işlem seçeneğini etkin kılmak mümkün olsa da bunun karşılığında güvenlikten mahrum kalma durumu ortaya çıkabilir.

Bitcoin’in enerji modeline de değinen ünlü profesör, bunun enerji modelinin sadece ve sadece daha kötüye gideceğini ve madencilerin daha fazla enerji tüketeceğini vurguladı. Bitcoin’in mevcut güvenliğini bu enerji odaklı proof-of-work modelinden aldığını hatırlatan profesör, bu sebeple aslında kaçınılmaz olanın değiştirilmeye çalışılmasının mantıksız olduğunu da ifade etti.

Bitcoin’in bu modeli yerine Cardano’nun DPoS modelinin çok daha verimli ve etkin olduğunu ifade eden profesör, Ethereum’un da PoS’a geçmeye başladığını hatırlattı. Proof-of-Stake modelinde madencilik bulunmuyor ve bunun yerine ağdaki stake edilen tokenler ile madencilerin görevini üstlenen kişiler ortaya çıkıyor.

Ethereum’un bu dönüşüm sonrasında ise çok daha enerji verimli bir hal alabileceği vurgulanmakta. Ethereum Foundation tarafından yapılan açıklamada da Ethereum 2.0 ile birlikte enerji tüketiminin %99,5 oranında azalacağı belirtildi. Profesör ise bu modelin çok daha gelişmişinin şimdiden ADA tarafından kullanıldığını hatırlattı.

ADA, toplam piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimi konumunda ve son 24 saat içerisinde %3,1 yükseliş elde ederek top 10 içerisinde yeşil kalmayı başardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar