Türkiye’de Bitcoin Yatırımları Sorunu

19:16
6 Ağustos 2014
Okuma Süresi: 3 Dakika

Uzun bir süreden bu yana Bitcoin ve ona bağlı olarak diğer altcoinlerin yaratmış olduğu ekonomiyi haberlerimize taşıyoruz. Bugün, farklı bir şey yaparak Türkiye’de Bitcoin ile ilgili yatırımları ve Türkiye kullanıcısının yeni yatırımlara olan ilgisizliği üzerine bir yazı yazmak istedim. Hepimizin bildiği üzere; Bitcoin’in doğduğu ve gelişiminin son hızla devam ettiği yegane alan bitcointalk forum platformudur. Bu forumu takip etmeyen kimse eko sistemi tam olarak anlayamaz. Bizler de uzun zamandır burada fikirlerimizi paylaşır ve gelişmeleri takip ederiz. Hatta Bitcoin eko sisteminde meydana gelen bir çok büyük gelişmenin ilk çıkış noktası bu forumdur. Bu forumda fikirler ve projeler ortaya atılır, tartışılır ve geliştirilir.

Aslına bakılırsa bu durum maalesef Türkiye başlığı dışındaki yerlerde bu şekilde ilerlemektedir. Burada tabi ki amacım topyekun bir genelleme yapmak değil. Ancak gözlemlediğimiz bir gerçek var ki; Türkiye topluluğunda gelişime katkı sağlama ve dünya çapında ses getirecek yeni ürünlerin ortaya çıkarılması konusunda çok büyük bir zafiyet bulunmaktadır. Bitcoin eko sisteminin henüz çok yeni olmasının avantajlarını kullanan diğer ülke vatandaşları ortaya koydukları ürünler sayesinde dünyada yerlerini sağlamlaştırmaya devam ederken bizler her zaman olduğu gibi bekleyen, adım atmayan ve tüketen bir topluluk olarak yaşantımıza devam ediyoruz.

Dünyada Bitcoin Yatırımları

Bitcoin eko sistemi, dünya teknoloji gelişiminde yarattığı patlama sayesinde bir çok konuda büyük değişiklikler vadeden ve henüz gelişme sürecine yeni geçmiş topyekun bir sistemdir. Dünyayı ayakta tutan en önemli değer olan “para” nın evrimi ile ilgili sunduğu yenilikler sayesinde geleceği ciddi şekilde değiştirecek olan bir sistemden bahsediyoruz burada. Bunun yanında merkezi olmayan ve insan odaklı organizasyonların ilk adımı olarak görebileceğimiz ciddi yenilikler barındıran bir sistemden bahsediyoruz.

Bu gelişim tüm dünya ve özellikle “gelişmiş ülkeler” tarafından çok ciddi şekilde destekleniyor.  Sektörel olarak gelişmeye çok müsait olan boşluklar her geçen gün dolduruluyor. Bunun en somut göstergesi ise her gün onlarca yeni yatırım haberinin bitcoin haber sitelerine düşüyor olması. Bu gelişme, Bitcoin’în topluluk olarak doğasında var olan bireyler arası paylaşma, şeffaflık ve destek ile mümkün olabiliyor.

Türkiye’de Bitcoin Yatırımları

Tüm bu gelişmelerin yanında Türkiye’de Bitcoin ve buna bağlı olarak eko sisteme yapılan yatırımlar şimdilik iç açıcı bir tablo çizmiyor. Gerçek anlamda eko sistemi destekleyici, gelişmesine yardım edecek, tanıtım ve kullanımını yaygınlaştıracak yatırımlar ise sadece “bireysel çaba” seviyesinde kalıyor. Teknolojik olarak yeterli bilgi birikimine ve alt yapıya sahip bir çok Türkiye kullanıcısı olmasına rağmen bu kullanıcılar ve Bitcoin meraklıları maalesef bir araya gelemiyor ve istediği desteği alamadığı için projelerini rafa kaldırmak zorunda kalıyor. Bu durumun ortaya çıkmasında bir çok farklı sebep olmasına karşın, hiçbir sorun aşılamayacak düzeyde değildir.

Bu konuda Türkiye’nin durumunu anlamak için Bitcointalk Türkiye forumu takip etmek yeterli olacaktır. Eminim ki, bu yazıyı okuyanlar arasında bu forumda çok etkin yer alanlarınız bulunmaktadır. Genel olarak forumda yaşanan sıkıntı, bir fikrin, projenin ya da düşüncenin gelişime yönelik eleştiri almıyor olması gibi görünüyor. Oysa ki Bitcointalk normal şartlarda çok ciddi fikirlerin geliştirildiği bir platform. Hatta şimdilerde bir çoğumuzun kullandığı birçok uygulama, exchange ya da site bu forumda yapılan tartışmalar ve kurulan ekipler eliyle hayata geçirildi.

Türkiye’de de bu tür girişimlerin son dönemde artmasına karşın henüz yeterli desteği alamadığı görülüyor. Burada Bitcoin Türkiye kullanıcılarının bir çok faktörü değerlendirdiğini söyleyebiliriz. Genel olarak proje ve fikirlerin açıklanmasında kullanılan dil, açıklama üslubu, verilen cevaplar..vs gibi detaylar Türkiye kullanıcısının daha çok dikkat ettiği kriterler oluyor. Bununla birlikte çok değerli yorumlar yapan kullanıcıların olması da gelecek için ümit verici bir durum.

Tüm dünyada yatırımların hızla gelişmeye devam etmesinin yanında, Türkiye’nin de Bitcoin yatırımları konusunda sınıfta kalmaması ve bu konuya inananların bir arada projeler üretip destekleneceği bir gelecek diliyorum herkese.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar