X


Tüm Gözler FED Başkanı’nın Yapacağı Açıklamada! Piyasalar Nasıl Etkilenecek?

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell gün içerisinde FED'in para politikasını kamuoyuna duyuracak.
17:52
17 Mart 2021

FED Para Politikası Komitesi iki gündür süren toplantısını tamamladı. FED Başkanı Jerome Powell’ın gün içerisinde kamuoyuna açıklama yapması bekleniyor. Uzman analistler, bu açıklamanın Bitcoin’e ve tahvillere etkisini tartışıyor. Buna göre FED faiz artırımına giderse kripto para piyasasında bir ayı dönemini tetikleyebilir.

Başkan Jerome Powell’ın Açıklamaları

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell gün içerisinde bir açıklamada bulunacak. Powell iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi ile toplantısının ardından FED’in yeni para politikasını duyuracak. Tüm gözler, FED’in hangi yönde adım atacağı üzerinde olacak. Bununla birlikte, kripto topluluğu Powell’ın açıklamaları konusunda endişeli. Açıklamanın ardından Bitcoin yükseliş ivmesine devam edecek mi? Yoksa 2018 benzeri bir ayı piyasası mı başlayacak?

Bitcoin (BTC) haberimizin hazırlandığı sırada 55.196 dolardan işlem görüyor. Lider kripto para birimi, 14 Mart Pazar günü 61.600 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. O günden bu yana BTC, %10’a yakın düşüş kaydetti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

 

Powell’ın basın toplantısı, pandemi döneminin ABD ekonomisini sarsmasının ardından bir yıl sonra gerçekleşecek. FED geçtiğimiz dönemlerde sert para politikaları izlemiş ve pandemi döneminde ABD ekonomisini ayakta tutmaya çalışmıştı. FED’in mevcut dönemdeki teşvik paketi ve aşı uygulamaları ile iyi sinyaller veriyor. 10 yıllık hazine bonosu getirileri yılbaşında %0.9 seviyesinden %1.6 seviyesine yükseldi.

Bugünkü açıklama, finans dünyasında ve kripto para endüstrisinde çoğu şeyi değiştirebilir.

Ekonomist Tahminleri

Ekonomistler, piyasaların FED politikalarına nasıl tepki vereceğini tartışıyor. Hollanda merkezli banka ING, FED Başkanı Powell’ın ılımlı politikalar izleyeceğine inanırken, bunun piyasaları sakinleştireceğine ve “daha yumuşak bir dolar” dönüşümünü teşvik edebileceğini öne sürdü. Powell bu yaklaşımı benimserse, hisse senetleri ve Bitcoin önemli kazanç elde edebilir.

Bank of America analistleri, FED’in kademeli olarak politika değişikliklerini izleyeceğini düşünüyor. Banka yetkilileri, FED’in uzlaşma seçeneğini gittikçe zorlaştırılacağını, daralma ve bunun devamında sıkı bir para politikası izleyeceğini iddia etti.

Yale School of Management’da görev alan finans profesörü Bill English’e göre, FED bu konuda henüz uzlaşmış değil. English şunları aktarı: “Komite görüşmeleri sürerken her şeyin iyi olduğu bir dünya çizmeye çalışıyorlar ancak durum hiç de öyle değil.”

Diğer bir taraftan Powell, daha yüksek tahvil getirilerinin önünü açacak yeni politikalar açıklayabilir. Hali hazırda hazine bonosu getirileri yılın ilk üç ayından neredeyse ikiye katlandı. Daha yüksek getiri daha fazla yatırımcıyı tahvillere çekebilir. Bunun devamında ise yatırımcılar bu durumda genellikle hisse senetleri ve Bitcoin gibi daha riskli varlıkları satma yolunu seçiyor.

ABD Ekonomisi Toparlanıyor

Pandeminin tüm Dünya’yı belirsizliğe, kilitlenmeye ve iş kayıplarına sürüklemesinin ardından hükümetler yaralarını sarmaya devam ediyor. Her gün 2.4 milyon Amerikalı aşı oluyor. Bunun sonucunda ekonomi ve işe geri dönüşler görülüyor. Geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs ABD ekonomisi için GSYİH büyüme tahminini %7 olarak revize etti. Ayrıca Bank of America işssizlik seviyelerinin düşüşe geçtiğini bildirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar