X


Tüm Dünya Konuşurken Güney Kore Adım Attı: Bitcoin (BTC) Vergisi Geldi!

Güney Koreli yatırımcılar artık BTC yatırımları için vergi ödeyecek.
13:15
22 Şubat 2021

Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinden vergi alınıp alınmayacağı, alınırsa nasıl bir yol izleneceği hem ülkemizde hem tüm dünyada giderek daha önemli ve merak edilen bir konu haline geliyor. Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken son adımın Güney Kore’den geldiği görülüyor.

Güney Kore ve Kripto Vergilendirmesi

Yere haber kaynaklarından elde edilen verilere göre bugün yapılan açıklamalarda, Bitcoin’in ve kripto para birimlerinin artık vergisiz yatırımlar ya da sadece hobi amaçlı varlıklar olmaktan 1 Ocak 2022 itibari ile çıkacağı ifade ediliyor. Ekonomi ve Maliye Bakanlığı bugün yaptığı açıklamalarda, Bitcoin işlemlerinden veya diğer kripto para birimlerinden elde edilen gelirin 1 Ocak 2022’den itibaren vergilendirmeye tabi olacağını belirtti.

Yapılan açıklamalara göre yatırımcılar, kripto para birimlerinden elde ettikleri yıllık gelirleri 2,5 milyon wonu aştığında %20 oranında vergi ödeyecek. Dolayısıyla 2,5 milyon wona kadar olan kazançlar vergiden muaf tutulacak ve bunun üzerindeki kazançlar vergilendirilmiş olacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Güney Kore şu anda Bitcoin’i “diğer gelirler” altında sınıflandırıyor ve vergilendirme de bu sınıflandırmaya göre yapılıyor. Bu sebeple karların her Mayıs ayında ödenecek vergilerle birlikte gelir tablolarında rapor edilmesi gerekecek. Karlarını bildirmeyen kişilere ise cezai işlem uygulanacak.

Güney Koreliler Karara Tepkili

Ortaya çıkan bilgilere göre bu kararın açıklanması, kripto para yatırımcılarını memnun etmedi ve karara karşı bir imza kampanyası başlatıldı. Eğer kampanyada Mart ayı sonuna kadar 200 binin üzerinde imza toplanabilirse hükümetin bu konuya yanıt vermesinin gerekeceği ifade ediliyor.

Türkiye ve Vergilendirme

Son günlerde Türkiye’de de kripto para birimlerinden vergi alınıp alınmayacağı ve herhangi bir vergi kararında geriye dönük kazançlar konusunda nasıl bir yol izleneceği gündem konusu olmuş durumda.

Şu an için Türkiye’de vergilendirme konusunda atılmış bir adım ya da yapılmış net bir açıklama bulunmuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar