reklamı kapat

Tron Kullanıcılarına Müjde: Tron’a Yepyeni Bir Özellik Geliyor

Tron CEO'su Justin Sun verdiği röportajda kullanıcıları sevindirecek bir açıklama yaptı.
16:00
1 Aralık 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Tron kurucusu ve CEO’su Justin Sun verdiği röportajda Zcash’te bulunan zk-SNARKs özelliğini Tron’a entegre edeceklerini açıkladı ve tarih olarak 2019’un ilk çeyreğini verdi. zk-SNARKs özelliğiyle Tron kullanıcıları anonim olabilecek ve büyük bir gizlilik opsiyonuna kavuşacak.

Justin Sun sosyal medya platformlarının ve arama motorlarının kullanıcı verileri üzerinden para kazandığını ve bu platformların kullanıcılarının bunun gizlilik ihlali olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

İnsanlar mahremiyetlerinin Facebook veya Google tarafından depolanmasını istemiyor çünkü bu veriler kolaylıkla manipüle edilebilir ve insanların önüne reklamlar koyulabilir. Bu verilerinizi onlarla paylaşmak istemezsiniz. İşte bu yüzden merkezsiz yöntemin bunu gerçekleştirmekte (ve bilgi paylaşım miktarının sınırlandırılmasında) iyi bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

İlk çeyrekte (2019) ağımıza zk-SNARKs’ı (sır vermeyen kanıt) entegre edeceğiz. Ağ genelinde gizliliği bu şekilde artırabiliriz. Bu gizli işlemleri ve gizli adresleri istiyorsanız sizi göremeyeceklerini ve işlemin takip edilemeyeceğini garanti edebiliriz.

zk-SNARKs, zero-knowledge (sır vermeyen) kriptografinin yeni bir biçimi. İlk olarak gizlilik odaklı Zcash tarafından popülarize edilen sır vermeyen kanıtlar an itibariyle farklı kripto para projelerinde kullanılıyor.

Bu özelliğin Tron’a gelmesiyle bazı ilginç değişiklikler yaşanacak. Örneğin kullanıcılar işlemlerin ‘üstünü örtebilecek’, yani işlemleri şifreleyebilecek. Eğer özellik sorunsuz çalışırsa TRX kullanıcıları işlemin miktarı, göndereni ve alıcısı gibi bilgileri saklayabilecek.

Justin Sun bu özelliğin tercihi olacağını şu sözlerle vurguluyor:

Farklı bir çözüm sunuyoruz ve tercihinize bağlı olarak farklı bir şey seçebilirsiniz (zk-SNARKs’ı kullanıp kullanmama konusunda).

Kaynak: cryptoslate.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.