reklamı kapat

Tether’ın Rakibinden Önemli Başarı

USD Coin bir eşiği geride bırakarak önemli bir başarıya imza attı.
22:00
10 Şubat 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Coinbase ve Circle’ın ortak girişimi USD Coin (USDC) 5,5 milyar dolar işlem hacmini geçti ve önemli bir başarıya imza attı.

USDC Raporu

Goldman Sachs gibi Wall Street canavarları tarafından desteklenen “kripto finans şirketi” Circle, Poloniex borsasını satın alarak kripto para sektöründe etkinliğini artırmıştı. Coinbase de sektörün en eski ve ünlü borsalarından biri. Yayımlanan raporda USDC için durum değerlendirmesi yapıldı. “USDC’nin neden çok hızlı büyüdüğü ve kripto ekosistemindeki birçok yerde tercih edilen ödeme yöntemi olduğu” sorusuna raporda verilen cevap şu: Büyük borsalardan gelen destek ve OTC (borsa dışı) işlem masalarının benimsenmesi. Buna örnek olarak Coinbase ve Circle Trade veriliyor. Raporda şu ifadeler dikkat çekiyor:

Uzun süreçte borç verme, ticaret, küresel havaleler, Internet-of-Things ve geniş kapsamlı finansal sözleşmelerde kullanım gibi alanlarda USDC’nin uygulanması için ciddi fırsatlar mevcut.

Raporda aynı zamanda USDC’nin aylık denetimlerine vurgu yapılıyor. Bu denetimler token’ın dolarla desteklenmesinden emin olmak için yapılıyor. Küçük bir ek: USDC token’ları, Ethereum Blockchain’i üzerinde ERC-20 protokolüyle geliştirilmiş token’lar.

Stablecoin’ler

Stablecoin bahsi açıldığında akla gelen ilk kripto para hiç kuşkusuz Tether (USDT). 261 milyon dolar piyasa değerine sahip USDC’nin 2 milyar dolarlık Tether’ı yakalaması şimdilik kolay değil.

Bir başka önemli stablecoin de Winklevoss kardeşlerin Gemini Dollar’ı (GUSD). Gemini borsasının merkezi olarak geliştirdiği ve Bitlicense lisansına sahip kripto para yoluna emin adımlarla devam ediyordu. Ta ki bazı iddialar patlak verene kadar. Borsa yakın zamanda işlem masalarının hesaplarını kapamakla suçlandı ve itibar kaybına uğradı.

Özet olarak, USD Coin her ne kadar 5,5 milyar dolar eşiğini geçmiş olsa da Tether en azından bir süre daha stablecoin’ler arasında liderlik tahtını kimseye bırakmayacak gibi görünüyor.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.