Decred 3 Yıldır Merkezsizliğini Koruyor, Diğer Kripto Paralardan Farkı Ne?

Decred topluluk tarafından yönetilmesiyle birçok kripto parayla farklılık gösteriyor.
23:00
10 Şubat 2019
Okuma Süresi: 3 Dakika

2016 yılında kripto para projesi Decred (DCR) airdrop yoluyla 2972 kullanıcıya 840 bin token’ı dağıttı. Bu miktar toplam arzın %4’ü kadardı. O günden bu yana Decred kripto para alanında en ilginç projelerden biri olmayı sürdürdü, beklentileri göz ardı etti ve spekülatif balonlara katılım göstermedi. Şu anda hayalleri paramparça olmuş ICO’ların ortasında uzun vade kazananı olarak boy gösteriyor.

Decred Yönetimi

Birçok başarının dayanağının büyük başarısızlıklar olması gibi Decred de bir talihsizlik sonucunda ortaya çıktı. Decred projesi organizatörü Jake Yocom-Piatt kendi cebinden milyonlar harcayıp btcsuite adında bir projeye odaklanmış. Bu yatırımının tam bir trajedi olduğunu ifade eden Yocom-Piatt sürdürülebilir bir proje olduğundan sürekli şüphe duyduğunu dile getirdi. Buna benzer olarak geçen ay başlatılan Grin milyonlarca dolar madencilik yatırımı çekmesin rağmen geliştiricileri için sadece 62 bin dolar toplayabildi.

Yocom-Piatt alternatif BTC projesini ortaya koyduğunda BTC geliştiricileri tarafından da tepki görmüş ve bu yüzden Decred’a yönelmiş. Yocom-Piat “BTC ile işlem yaptığımızda merkezi planlama komitesinin emirlerini uyguluyormuş gibi hissediyorduk” sözleriyle BTC’yi tuhaf karşıladığını anlattı.

Kripto paraların merkezsiz geliştirilmesine inanan Yocom-piatt ve ekibi yeni bir projeye başlama kararı aldı. Ekibin amacı dengeli, topluluk tarafından yönetilen merkezsiz bir sistem kurup sürdürülebilir bir kripto para ortaya çıkarmak olarak belirlendi. Decred sistemi PoW ve PoS konsensüslerinin bir karışımından oluşuyor. Kullanıcılar teknik değişiklikler için oy kullanabiliyorlar. Böylece en önemli kararlar topluluk tarafından alınmış oluyor.

Decred sistemi aynı zamanda madenci ödüllerinden %10 kesip geliştirici fonuna aktarıyor. Ancak Decred geliştiriciler bu fonun nasıl harcanacağına karar vermek için yeniden topluluk oylamasına başvurulması gerektiğine karar verdi. Decred kullanıcıları geliştirme için biriken fonun nasıl harcanacağına da karar verebiliyorlar, şu anda fonda 20 milyon dolar bulunuyor.

Merkezsiz Kararlar

Decred aynı zamanda 2017’de oluşan balon sırasında taktiksel kararlar aldı. Yocom-Piatt fiyatların çılgınca yükseldiği sıralarda dolara geçmeyi hiç düşünmediklerini her zaman Decred token’larını tuttuklarını belirtti. Eğer farklı paralara geçilmiş olsaydı bu şekilde merkezsiz bir yönetim mümkün olmayacaktı. Aynı zamanda Decred yapısı itibariyle “paramı alır çıkarım” modeline oldukça uzak.

Diğer yandan Decred işlerini oldukça sessiz ilerletiyor. Piyasa değeri olarak ilk 20 sırada olan kripto para projeleri sürekli medyada, sağda solda reklam yaparken Decred geliştirmelere odaklanmış durumda.  Projenin başlamasının üzerinde 3 sene geçti ve Decred ekibi ve topluluğu daha görünür hale gelmeye başladı. Oylamaya sunulan en önemli konulardan biri de Decred’ın halkla ilişkiler firmalarıyla (PR) anlaşıp/anlaşmayacağıydı, anlaşma yapılacaksa hangisi seçilecekti. İki PR firması Decred’a teklifte bulundu, Yocom-Piatt topluluğun kararlarına ekibin karışmayacağını vurguladı.

Temel olarak diğer kripto paralarla benzerlik gösterse de yönetimsel olarak fark yaratan Decred, Yocom-Piatt’a göre politikanın yeniden yapılandırılmasına benzetilebilir. Kolektif zekanın geleceğine inanan Decred ekibi tek liderli sistemin değişmesi gerektiğini düşünüyor. Decred’ın oylama yaklaşımında şimdilik tek bir büyük sorun var, o da insanların her şeyi oylamaya alışkın olmaması dolayısıyla oylamaya katılımların düşük olması. Ancak zamanla aşılamayacak bir sorun gibi durmuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar