X


Terra’da 2.4 Milyon Dolar Kaybeden Yatırımcı Tutuklandı! İşte Nedeni!

Terra (LUNA) kabusu, küresel çapta bir kriz yarattı. Milyarlarca dolar kaybeden yatırımcılar ise paralarını kurtarmanın peşinde.
15:25
25 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika
Terra (LUNA) kabusu, küresel çapta bir kriz yarattı. Milyarlarca dolar kaybeden yatırımcılar ise paralarını kurtarmanın peşinde.

Kripto Paralardan Kazandığı Milyonlar Buhar Oldu

Terra (LUNA) CEO’su Do Kwon’un evinin basıldığı haberler, medyada geniş yer bulmuştu. Dün bu haberin ayrıntıları ortaya çıktı. Ülkedeki yerel kaynakların bildiridğine göre, bu kişi 2 milyon dolardan fazla para kaybeden Güney Koreli bir video yayıncısı. BBC‘nin bildridiğine göre ‘Chancers’ olarak bilinen sosyal medya içerik üreticisi, kripto paralara yatırım yaparak kısa sürede milyoner oldu. Parasının neredeyse tamamını Terra’ya koyan Chancers DeFi sistemi çöktükten sonra 2.4 milyon dolar değerindeki yatırımı bir anda buhar oldu. Chancers, Do Kwon’un adresini internetten tesadüfen bulduğunu ve  adresi teyit ettikten sonra evine gitme kararı aldığını söyledi. Koreli yatırımcının amacı, Kwon ile LUNA‘yı kurtarma planları hakkında konuşmak ve canlı yayın platformu AfreecaTV üzerinden yayın yapmaktı. Madur yatırımcı, eve ulaştığında kocasının evde olmadığını söyleyen Kwon’un eşi tarafından karşılandı.
Chancers, adres bilgilerine usulsüz bir şekilde elde ederek yasaları çiğnediği için polise şikayet edildi. Kwon’un eşi de emniyet güçleri tarafından koruma altına alındı. Yaşanan bu olayın ardından kamuda çalışan Chancers, işini kaybetme ihtimalinin yanı sıra olası bir para cezası ve farklı yaptırımlarla da karşı karşıya. LUNA yatırımcısı, olayla ilgili pişmanlığını şöyle dile getirdi:
Kore mentalitesine göre sorunun kendisinden ziyade bir skandala neden olup olmaması daha önem teşkil ediyor. Yaptığım hatanın farkındayım ve herkesin önünde özür diliyorum. Bunun bu kadar büyüyeceğini tahmin edemedim. Bütün birikimimi kaybettim ve şu an polis soruşturmam devam ediyor. Bu olay yaşanana kadar Güney Kore’de bir kamu kuruluşundan memur olarak görev yapmaktaydım fakat bu davadan hüküm giyersem tekrar kamu hizmetine dönemeyebilirim.

”Hayatlarından Vazgeçmiş İnsanlar Tanıyorum”

Terra çöküşü sonrası dünyanın birçok yerinden intihar haberleri geldi. LUNA’da yaşanan bu çöküş yatırımcıların ruh sağlığı üzerinde tamiri imkansız etkilere neden oldu. Chancers, geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, “Çevremde hayatlarından vazgeçmiş insanlar tanıyorum” diyerek durumun ciddiyetini ortaya koydu. Terra’da meydana gelen çöküş sonrası Kwon, ekosistemin stabil coin’i  UST’yi neredeyse tamamen terk etti.
Kwon, yaşanan krizi çözmek için 400 milyon token dağıtılacak bir ‘hard fork’ içeren kurtarma planı üzerinde çalıştığını bildirmişti. Kwon daha sonra bu girişimin iyi bir fikir olmadığını vurgulamasına rağmen, Terra topluluğu, altcoin’in fiyatını desteklemek amacıyla milyonlarca token yaktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar