reklamı kapat

Synthetix Network Token (SNX) Nedir?

Synthetix Network Token, Ethereum üzerinde çalışan türev ürünlerin ihraç ve ticaretini sağlayan bir likidite protokolüdür.
17:00
20 Ocak 2020

Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışan Synthetix Network Token gerçek para birimleriyle, emtialarla, hisse senetleriyle ve endekslerle zincir halinde etkileşim içinde olmayı sağlıyor.

Synthetix Network Token Nedir?

Synthetix Network Token, Ethereum üzerinde çalışan türev ürünlerin ihraç ve ticaretini sağlayan bir likidite protokolüdür. Her varlık (veya Synth), harici bir varlığın fiyatını takip eden bir ERC20 tokenidir; örneğin, her sUSD token ABD dolarının fiyatını takip eder. Synthetix içinde fiat para birimleri, kripto para birimleri, emtialar ve endeksler dahil olmak üzere çok çeşitli Synth’ler (varlıklar) bulunmaktadır.

Merkezi olmayan bir sentetik varlık platformu olarak karşımıza çıkan Synthetix Network Token, yazılım geliştiricilerin Synthetix protokolünün üzerine güçlü ürünler geliştirmeleri için bir bilgi merkezi olmayı amaçlıyor.

Synthetix Network Token, kullanıcılarına merkezsiz bir borsa da sunuyor. Platformun sunduğu borsada sonsuz likidite avantajı sunuluyor ve likidite sınırlaması olmadan 20’den fazla farklı Synth’ye ulaşılabiliyor. Ayrıca borsa aracılığı ile sözleşmeler ve kişiler arasında doğrudan bağlantı sağlanabiliyor. P2C (peer-to-contract) algoritması ile çalışan borsa kullanıcılarına, işlemlerin hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilme imkanını sunuyor.

Öte yandan dağıtık teminat havuzu sayesinde teminatlardan ve istikrardan token sahibi kişilerin bulunduğu havuz sorumlu oluyor.

Bunların yanında Synthetix Netwokr’e katkıda bulunan geliştiriciler ve katılımcılar platform tarafından ödüllendiriliyor. Kullanıcılar staking karşılığında SNX kazanabiliyor ve işlem ücretlerinde indirimlere sahip olabiliyor.

Ayrıca Synthetix Network’ün kurucusu olan Kain Warwick, Synthetix’i piyasaya sürmeden önce, Avustralya’daki en büyük kripto para birimi ödeme platformunu kurmuştu. Platformun CTO’su olarak görev yapan Justin J. Moses ise MongoDB’de eski bir mühendis direktörüydü ve ölçekleme sistemlerini tasarlama ve piyasaya sürme konusunda oldukça deneyimli bir geçmişe sahip.

SNX Token Nedir?

Synthetix Network’te iki tür token vardır: SNX Token ve Synths olarak bilinen sentetik varlıklar. Öncelikle SNX sahipleri SNX’i teminat olarak kilitliyorlar. Böylece staking işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Sonrasında kilitli SNX’ler alım – satım ve havale dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilirler. Daha sonra ise SNX sahipleri Synthetix.Exchange’teki tüm Synth yatırımcıları, SNX sahiplerine dağıtılan ve sistemi belirleme konusunda ödüller kazanabilir.

SNX Token Nasıl Alınır?

Dünyanın en yüksek işlem hacmiyle öne çıkan kripto para borsası Binance, SNX Token satın almak için tercih edilebilir. Binance platformu Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlemlere izin vermesi sebebiyle tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.