X


sUSD Nedir?

sUSD (SUSD), 1 ABD dolarının fiyatını takip eden token’dır.
11:57
12 Ocak 2021

sUSD, Synthetix protokolü tarafından etkinleştirilen sentetik bir USD token’ıdır. Chainlink’in merkezi olmayan oracle ağı tarafından sağlanan fiyat akışları aracılığıyla ABD Dolarının fiyatını izleyen sUSD, DeFi ekosisteminin en önemli parçalarından biri olarak nitelendiriliyor.

sUSD (SUSD) Nedir?

sUSD (SUSD), 1 ABD dolarının fiyatını takip eden token’dır. SUSD’nin arkasında Synthetix protokolü bulunuyor ve platform sUSD gibi birçok kripto para birimine ev sahipliği yapıyor.

Synthetix ise bir türev likidite protokolü olarak tanımlanıyor. Synthetix, Ethereum üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan bir sentetik varlık çıkarma protokolüdür. Bu sentetik varlıklar, sözleşmede kilitlendiğinde sentetik varlıkların (Synth’ler) piyasaya sürülmesini sağlayan Synthetix Network Token (SNX) ile teminatlandırılıyor.

Bu havuzlanmış teminat modeli, kullanıcıların Synth’ler arasında doğrudan akıllı sözleşmeyle dönüşüm gerçekleştirmesini sağlayarak, karşı taraf ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu mekanizma, DEX’lerin yaşadığı likidite sorunlarını çözmeyi hedefliyor. Yapılan açıklamalara göre Synthetix şu anda sentetik geleneksel para birimlerini, kripto para birimlerini ve emtiaları destekliyor.

SNX sahipleri, ağa katkılarına bağlı olarak Synthetix.Exchange üzerindeki faaliyetler yoluyla üretilen ücretlerin orantılı bir kısmını ödediğinden token’lerini stake etmeye teşvik ediliyor. Ağa katılma ve SNX token’ının değerinin türetildiği Synth borsalarından üretilen ücretleri yakalama hakkı sunuluyor. Bunlara ek olarak Synthetix.Exchange’de işlem yapmak, yatırımcıların SNX’i elinde tutmasını gerektirmiyor.

Yapılan açıklamalara göre Synthetix.Exchange üzerinde işlem yapmak, merkezi borsalara ve emir defteri tabanlı DEX’lere göre birçok avantaj sağlıyor. Bir emir defterinin olmaması, tüm işlemlerin P2C (eşler arası) işlem olarak bilinen sözleşmeye karşı yürütüldüğü anlamına geliyor. Varlıklara, bir oracle tarafından sağlanan fiyat akışları aracılığıyla bir döviz kuru atanıyor ve Synthetix.Exchange dApp kullanılarak dönüştürülebiliyor. Bu, sistemdeki toplam teminat miktarına kadar sonsuz likidite, sıfır kayma ve izinsiz zincir içi işlem sağlıyor.

sUSD de bu amaçlarla platformun piyasaya sürdüğü bir kripto para olarak nitelendiriliyor.

SUSD Coin Yorum

SUSD özellikle arkasındaki platform sebebiyle dikkat çekiyor ve güven topluyor. ayrıca sUSD coin’in dolar sabitli olması da yatırımcıların dikkatini çeken farklı bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcılar dolar destekli olduğu için sUSD’nin çok büyük fiyat artışları yaşamasını beklemiyor ancak yatırım amaçlı değerlendirildiği de görülüyor.

CoinMarketCap verilerine göre SUSD Coin, 142,106,451 dolar ile piyasa hacmi bakımından 225. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 0,9961 dolardan işlem gören SUSD Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 22,695,514 USD olduğu görülüyor. Ayrıca SUSD, 14 Nisan 2019’da 0,3876 dolar ile dip seviyeyi görürken 4 Ekim 2019’da da 2.36 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 142,399,574 sUSD bulunuyor ve sUSD  toplam arzının da 142,399,574 sUSD Coin olacağı ifade ediliyor.

sUSD Coin Nasıl Alınır?

sUSD Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance aracılığı ile satın alınabilir. Bu noktada Binance’in sUSD Coin’in Binance Innovaiton Zone’da  4 Aralık 2020 tarihinde listelendiğini belirtmekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar