Reklam

Stellar (XLM), Büyük Bir Güncelleme İçin Geri Sayıma Başladı: XLM Fiyatı Yükselecek mi?

Stellar yeni güncellemeyi duyurdu.
17:21
1 Haziran 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcıları son dönemde birbiri ardına gelen kırmızı mumlar ile ciddi bir darbe almış durumda olsa da toparlanma hala mümkün gözüküyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 36.000 dolar seviyesinde aylık kapanış yaptı ve gözler buradan sonra altcoinlere çekildi.

XRP’nin Yükselişinden Sonra Sırada XLM mi Var?

Özellikle toplam piyasa değerine göre en büyük altıncı kripto para birimi XRP’nin böyle bir düşüş anında bile %15 yükseliş elde etmesi, altcoinlerin hala önemli yükselişler elde edebileceğinin düşünülmesini sağladı.

XRP’nin yükselişinden sonra yükseliş yaşamasıyla bilinen XLM ise hala beklenen atağı yapmadı. Buna karşın Stellar Foundation tarafından açıklanan bir duyuru, XLM’nin yükseliş tarihine dair önemli bir ipucu taşıyor olabilir.

Stellar Foundation, Oylamayı Başlattı

Stellar Foundation tarafından yayınlanan gönderiye bakıldığında, bugün TSİ 18.00 itibarıyla Protocol 17 güncellemesinin hayata geçirilmesi konusunda oylama yapılacağı görülüyor. Stellar ağının katılımcıları bu konudaki oylamayı noktaladıktan sonra ise Stellar için çok önemli bir güncelleme gerçekleştirilebilir.

Stellar Foundation tarafından yapılan açıklamada, Protocol 17’nin “Stellar ağında yeni ve regüle edilen varlıkları piyasaya sürme” konusunda altyapı sağlayacağı vurgulandı. Stellar, konu hakkında net bir bilgi vermese de bunun merkez bankası dijital para birimleri ile ilgili olabileceği söylenebilir.

Asset Clawback İle Stellar’ı Ne Bekliyor?

Protocol 17’nin kabul edilmesi durumunda Asset Clawback isimli özellik kullanıma açılacak. Bu özellik, önde gelen ülkelerin ve bölgelerin regülasyonları ile uyumlu olmak için tasarlandı ve aslında ağdaki varlıkların geri alınabilmesini sağlıyor. Transferi yapan kişi veya kurum regülayonlara uymayan bir durum tespit ettiğinde transferi geri alabilecek. Bunun yine de belirli durumlarla sabit olduğu biliniyor.

Stellar geliştiricileri, bu büyük güncellemenin kabul edilmesi durumunda kullanıcıların hesap bakiyelerini etkilemeyeceğini de vurguladı. Bu güncelleme oldukça önemli olsada bunun bir hard fork olmadığı ve yeni token üretilmesine yol açmayacağı da bilinmeli.

Stellar geliştiricileri Asset Clawback fonksiyonu sayesinde tahvilleri tokenleştirmeyi ve bunların Stellar ağında kullanılmasını sağlamayı hedefliyor. Stellar bu sayede merkezi finansın birçok önemli ürününü merkezsiz ağında kullanıma sunabilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar