X


Son Dakika: Terra UST Tamamen Silindi! Bitcoin 30.000 Doları Aştı!

Bitcoin yeniden 30.000 doları aştı! Yatırımcıları önümüzdeki günlerde neler bekliyor?
05:37
13 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcıları bu hafta gerçekten tarihi günler yaşıyor. Terra UST bize yaşattıklarıyla yıllar boyu konuşulacak. Ağ tamamen durduruldu, token fiyatı sıfırlandı ve Terra ekibi projeyi tamamen sıfırdan yeniden başlatmayı planlıyor. LUNA basarak UST fiyatını koruyamadılar, sizin anlayacağınız en kötü durum senaryosu gerçekleşti.

Bitcoin 30.000 Doları Aştı!

Terra’nın tamamen sıfırlanmasıyla birlikte kripto para ekosisteminin üzerindeki yük hafifledi. Bitcoin FUD’un artık yavaş yavaş dağılacağı ümidiyle yazı hazırlandığı sırada 30.000 doları aştı. BTC dakikalar önce 30.200 dolara kadar yükseldi. Bugün fiyatın artık birçok göstergeye göre dip yaptığından bahsediyorduk. Terra UST çöküşüyle hızlanan piyasa düşüşünün artık durulduğunu ve yükseliş döneminin başlayabileceğini varsayabiliriz.

Peki ya düzenleyiciler Terra olayını bahane ederek ekosistemi üzerinde sert önlemler almaya karar verirse? Bu senaryo yatırımcıları endişelendiriyor.

Terra UST Tamamen Silindi

LUNA ve stablecoin UST ile Terra, ağını 24 saat içinde ikinci kez durdurduğunu söyledi. Binance ve diğer kripto para borsaları yaşanan sorunun ardından LUNA ve UST işlem çiftlerini sistemlerinden kaldırdı. Binance sadece BUSD cinsinden işlem yapılmasına imkan tanıyor. Ancak ilerleyen saatlerde bunun da kaldırılması muhtemel, çünkü ağ sıfırlanıyor ve tokenin tamamen dolaşımdan çıkması hedefleniyor.

Terra’daki kriz, algoritmik stablecoin’i UST‘nin ABD dolarından ayrılmasıyla tetiklendi. Devasa hacimlerde LUNA basarak sabitleyiciyi eski haline getirmeye yönelik çılgın çabalara rağmen, UST 1 dolar sabitini tutturamadı. Luna’nın (LUNA) dolaşımdaki arzı, Terraform Labs CEO’su Do Kwon ve diğerleri UST satış baskısını hafifletmeye çalışırken, 40 milyarı aşıyordu. Ancak muhtemelen artık bunların bir önemi yok.

Son 24 saat içinde bile LUNA, UST alımı yapan yatırımcılar ciddi anlamda mağdur oldu. Bu mağduriyetin giderilmesiyle alakalı çeşitli senaryolar konuşuluyor olsa da ekibe güven kalmadığı için pek umut yok.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar