X


Son Dakika: SEC Bitcoin ETF Başvuruları Hakkında Bildiri Yayımladı

SEC Bitcoin ETF'leri üzerine yapılan bir toplantıyla ilgili bildiri yayımladı.
00:45
24 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yayımladığı bir bildiride kripto para piyasasını yakından ilgilendiren bir noktaya temas ediyor. Komisyon bildirisinde Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularına ilişkin gerçekleştirilen 9 Ekim 2018 tarihli bir toplantının detaylarına yer veriyor. Söz konusu toplantı SEC’e BTC ETF başvurusunda bulunan ve başvurularındaki karar süreci halen devam eden VanEck ve SolidX’ten yetkililerin katılımıyla yapılmıştı.

Komisyonun bildirisinde VanEck ve SolidX ile ilgili bazı bilgiler belirtiliyor. VanEck bildiride 46 milyar dolar değerindeki varlığı yönetimi altında tutan New York merkezli bir yatırım yönetim firması olarak tanımlanırken SolidX ise Blockchain yazılım geliştirmeleri ve finansal hizmetler sağlayıcısı şeklinde ifade ediliyor.

Belgede belirtildiğine göre SEC komisyoneri Elad L. Roisman ve danışmanları Dean Conway, Matthew Estabrook, Christina Thomas söz konusu BTC ETF başvurusunu yapan firmaların temsilcileriyle görüştü. Ayrıca toplantıya Chicago Opsiyon Borsası Kurulundan (CBOE) yetkililerin de dahil edildiği ekleniyor.

SEC’in son bildirisi, başvuran tarafların komisyonla şimdiye dek yaşadığı sürecin bir özetini  temsil eder nitelikte. SolidX’in SEC’e BTC ETF’si konusunda yaptığı başvurular 2016’nın mart ayına kadar dayanıyor. Firmanın başvurusu bu tarihten yaklaşık bir yıl sonra, bu yılın mart ayında reddedilmişti.

Ancak bu yılın haziran ayında VanEck de SolidX’e katılarak fiziksel olarak desteklenmiş Bitcoin ETF’lerinin CBOE üzerinde listelenmesine ilişkin başvuruda bulunmuştu. SEC bu başvuru hakkında karar vermeyi geçtiğimiz Ağustos ayında ertelemişti ve süreç devam ediyor.

Kurumsal yatırımcıları kripto para piyasasına dahil edecek bir potansiyele sahip olduğu iddia edilen BTC ETF’leri, habere konu olan toplantı boyunca SEC yetkililerine anlatıldı. SEC’in SolidX başvurusunu reddederken ileri sürdüğü uyuşmazlıkların giderildiğini belirten SolidX ve VanEck temsilcileri komisyonu iknaya çabaladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar