X


Son Dakika: Fiyatı Hızla Düşüyor! Popüler Altcoini Dibe Çeken Gelişme!

Türk yatırımcıların da yoğun ilgi gösterdiği bu proje hızla değer kaybediyor. Son dakika duyurusu ve diğer detaylar.
22:01
26 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para yatırımcılarının yoğun ilgi gösterdiği M2E projesi verdiği son haberle birlikte fiyatında yüzde 30’u aşan kayıplar gördü. Solana ekosisteminde doğan STEPN, NFT olarak alınan ayakkabılarla yatırımcıların token kazandıran bir projeydi. Fakat Çin bölgesinde hizmet alan yatırımcılarıyla alakalı önemli bir karar açıkladı.

GMT Neden Düşüyor?

GMT fiyatı yazı hazırlandığı sırada %36 kayıpla 0,88 dolardan alıcı buluyor. Popüler M2E oyunu Çin’de bulunan kullanıcılarına hizmet vermeyi bırakacağını açıkladı.

STEPN tarafından yapılan duyuruya göre ilgili düzenleyici politikalar sebebiyle STEPN yazılım kullanıcılarının bir envanteri çıkarılacak. Çin anakarasındaki kullanıcılara ise hizmet verilmeyecek. Anlaşılan o ki, projeyi geliştiren şirket Çinli düzenleyicilerden bazı uyarılar aldı ve aşağıdaki paylaşımı yaptı.

“Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz! STEPN, kuruluşundan bu yana Çin anakarasında herhangi bir ticari faaliyette bulunmamıştır. Uygulama için Çin ana karasına indirme kanalları sağlamamıştır. STEPN, uyumluluk yükümlülüklerine her zaman büyük önem vermiştir ve yerel düzenleyici kurumların ilgili gereksinimlerine her zaman sıkı sıkıya bağlıdır. Ayrıca, kullanıcılara dolandırıcılığa karşı dikkatli olmalarını hatırlatırız”.

Çin Yasağı Mı?

Birçok yatırımcı için Solana karşılığında NFT olarak STEPN ayakkabıları alarak günlük yürüyüşe çıkıp para kazanma fikri güzel. Fakat Çin, kripto paralar ve genel olarak birçok başlıkta özgürlükler konusunda iyi bir örnek değil. Çin’in enteresan yasaklarıyla ilgili apayrı bir makale de kaleme almıştık. Konumuza gelirsek, büyük ihtimalle projenin Çin ana karasına hizmet vermemesinin asıl sebebi bölgedeki düzenleyicilerden gelen uyarılardır. Ülkede kripto paralar hali hazırda yasak ve bazı bölgelerde kripto işlemlerine ağır cezalar veriliyor.

STEPN özelinde ise Çin hükümeti potansiyel alternatiflerin ülkeye taşıyacağı “ponzi” tuzaklarından endişeleniyor olabilir. STEPN ilk popüler olmaya başladığında da kötü niyetli kişilerin bu modeli kendi lehlerine kullanarak ponziler oluşturabileceğinden bahsetmiştik. STEPN için sürdürülebilirlik NFT ayakkabılara ve projenin iki yerel tokenine ilginin devam etmesi varsayımıyla ayakta kalır. Eğer daha fazla insan NFT ayakkabı satın almaz veya tokenler kripto para piyasalarında yeterli ilgiyi görmezse sisteme girişte NFT ayakkabı alarak belli bir ana para yatıran kullanıcılar kazançlarıyla bunu amorti edemez. Nihayetinde insanlar kazançlarıyla, yaptıkları yatırımı amorti edemeyecekleri bir sisteme girmez ve sistem çöker. Saat 22:13 itibariyle kayıpları %40’a yaklaşan GMT token 0,84 dolara kadar gevşedi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar