Son DAKİKA! ABD SEC Bu Altcoinlere Darbe Vurdu! En Az 3 Popüler Kripto Etkilenecek!

Yatırımcılar büyük bir heyecanla fona ilgi gösterdi ve iyi kazanç elde ettiler. Ancak kripto çöküşü onlara da zarar verdi.
14:52
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerikalı düzenleyiciler kripto para endüstrisini hedef alan sert adımlar atıyor. Son hamle bugün geldi ve en az 3 altcoin etkilendi. Yatırımcılar bu son hamlenin ardından ilgili kategoride faaliyet gösteren projelere karşı daha temkinli yaklaşabilir. Peki SEC’in son hamlesi neydi?

Kripto Para Yasağı

ABD SEC, Republic tarafından Mart 2021’de başlatılan 75 milyon dolarlık bir metaverse gayrimenkul fonu olan Republic Realm Metaverse’i iptal etti. Fon öncelikle Sandbox, Axie Infinity ve Decentraland gibi NFT oyunlarında sanal gayrimenkul satın almaya odaklanıyordu. Republic, ABD’deki en büyük üçüncü özkaynak kitle fonlaması portalıdır ve Birleşik Krallık’taki en büyük portal olan Seedrs’in sahibidir. 2021 yılının Mart ayında, yalnızca bir avuç akredite yatırımcıya sunulan Republic Realm Metaverse Real Estate Fund’ı başlattılar.

Fon öncelikle Sandbox, Axie Infinity ve Decentraland gibi NFT oyunlarında sanal gayrimenkul satın almaya odaklanıyor. Araziyi satın aldıktan sonra burayı uzun vadeli olarak elde tutmak ve sanal alışveriş merkezleri, etkinlik alanları ve diğer topluluklar halinde geliştirmeye devam etmek amaçlanıyor.

Kurumsal Yatırımcı Korkuyor

Bu fon sayesinde yatırımcılar ilk dönemde %145 oranında kazanç elde etti. Ancak kripto paraların yaşadığı çöküş nedeniyle sorunlar baş gösterdi. Kripto bazlı varlıklar 2021’deki en yüksek seviyelerinden bu yana önemli ölçüde düştü ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) FTX’in çöküşünden bu yana bu alanda baskı yapıyor. Dahası, artış şu anda belirsizlik içinde oturuyor ve Aralık 2021’den bu yana yatırımcıların fonlarını alamıyor.

Republic bugün aşağıdaki duyuruyu yaptı;

“SEC’den aldığımız geri bildirimlere ve bu sürece başladığımızdan bu yana meydana gelen diğer düzenleyici olaylara dayanarak, artık bu teklif için ileriye dönük bir yol görmüyoruz. Ne yazık ki bu, şu andan itibaren arzın iptal edileceği anlamına geliyor… Nihayetinde benzer bir arzı piyasaya sunmak için gerekli ayarlamaları yapmaya çalışıyoruz.”

Bu başarısız hamle de gösterdi ki kripto paraların volatilitesi çok büyük kayıpları beraberinde getirebiliyor. AXS, SAND ve MANA fiyatları 75 milyon dolarlık fonun NFT varlıklarını boşaltmasıyla olumsuz etkilenebilir. Piyasaların toparlanmasıyla yeniden kazanç elde edebilecek ve metaverse tokenlere yatırımlarını artırabilecek bu fon artık olmayacak. Bu da 3 altcoin özelinde ciddi bir kurumsal talep potansiyelinin önünün kesildiği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar