X


SON DAKİKA: 1Broker.com Farklı Bir Alan Adıyla Yeniden Açıldı

FBI tarafından kapatılan kripto para borsası 1Broker.com, 1Broker.io alan adıyla yeniden açıldı.
13:54
3 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

SEC ve CFTC ortaklığında başlatılan soruşturma sonucunda 1Broker.com adlı kripto para borsası FBI tarafından ele geçirilerek kapatılmıştı. 1Broker.com’un kapatılma gerekçesi ise ABD yasalarına aykırı bir şekilde swap satışı yapmasıydı.

İlk kez 2016 yılında FBI’ın takibine girdiği ortaya çıkan 1Broker.com adlı kripto para borsası, kullanıcılarının Bitcoin kullanarak çeşitli yatırım araçları üzerinden kaldıraçlı işlem yapmasına olanak sağlıyordu. Yaklaşık 2 yıl boyunca sessiz sedasız 1Broker.com’u takip eden FBI, 27 Eylül’de siteyi kapatmış ve CEO’su Patrick Brunner’a karşı soruşturma başlatmıştı. 1Broker.com ekibi 27 Eylül’de yaptığı açıklamada çekim işlemlerinin tamamlanabilmesi için platformun kısmi olarak yeniden aktif hale getirilmesi konusunda SEC ile iş birliği yapacaklarını duyurmuştu.

1Broker.com, pazartesi günü ise kullanıcılarının platformun “salt okunur” bir versiyonuna erişmesine izin vereceklerini açıklamıştı. 1Broker.com’un, sitenin yeniden açılabilmesi için ABD’li hukuk firmalarıyla temasta bulunduğu biliniyordu. 1Pool Ltd, 2 Ekim’de bir avukatın SEC ve CFTC ortaklığında yürütülen soruşturmada şirketi temsil ettiğini duyurdu:

Tüm yatırımcı fonları şu anda güvende. SEC ile iş birliği yapacağız. Eğer SEC teklifimizi kabul ederse ABD’li müşterilerimizin en kısa sürede çekim işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayacağız. Bizim önceliğimiz şu anda müşteri fonlarının çekilmesine olanak sağlamak. Şirketimiz elbette tüm çekim işlemlerini karşılamak için yeterli fona sahip.

Dün yapılan bu açıklamanın ardından 1Broker.com, 1Broker.io alan adıyla yeniden açıldı. Bu belki de 1Broker.com’un SEC ile uzlaşmaya vardığı anlamına gelebilir. Fakat henüz bu konuda resmi bir açıklama bulunmuyor. 1Pool Ltd’nin resmi sitesinde ise 1Broker.io sitesine bir yönlendirme bulunuyor. Şirket dün yaptığı yazılı açıklamada müşterilerinin salt okunur versiyonda bakiyelerini ve işlem geçmişlerini görüntüleyebilecekleri belirtilmişti. 1Pool Ltd’den konuya ilişkin herhangi bir resmi açıklama gelmeden işlem yapmamak sizin yararınıza olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar