X

Son 24 Saatte Kaç Ethereum Yakıldı? Deflasyonist Yapı Tamamlanıyor Mu?

Artan yakım oranı, NFT projelerinde kaydedilen işlem hacmindeki ani yükselişten kaynaklandı.
15:32
10 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum’da görülen yüksek gas ücretleri, son 24 saat içerisinde 15.000’den fazla ETH coin’in yakılması koşulunu yarattı. Artan yakım oranı, NFT projelerinde kaydedilen işlem hacmindeki ani yükselişten kaynaklandı.

NFT’ler Yükselişte

Kripto para birimi ve dijital varlıklar topluluğunun bazı üyeleri, büyük satış hacmi ve işlem etkinliği düşüşünden sonra NFT endüstrisine yönelirken bazı NFT projeleri 2022’nin ilk günlerinde %100’den fazla etkinlik artışı yaşadı. Yakım kaynaklarına göre OpenSea NFT pazarı, son 24 saat içerisinde yakılan 2.939 ETH ile ana yakım sağlayıcılarından biriydi.

Bunun yanı sıra 1.300 ETH’nin yakılmasından ortak Ethereum transfleri sorumluydu. Uniswap, Tether ve GenieSwap gibi diğer projeler, yakım adresine 1.300’ü aşkın ETH ile katkı sağladı.

Ethereum Deflasyonist Yapıyı Tamamlıyor Mu?

Son 24 saat içerisinde madencilerin çıkardığından daha fazla Ethereum yakıldı. Bu durumda 9 Ocak’ı bir başka deflasyon günü haline getirdi. Yüksek işlem ücreti ve ölçeklenebilirlik sorunu ETH adına büyük problemleri ifade ediyor. Öte yandan NFT popülerliğindeki artış sırasında Ethereum işlem ücretleri %150 ila %200 arasındaki oranlarla arttı. Bu da ağ kullanıcısı tarafından yapılan harcamaların önemli ölçüde artmasına yol açtı. Ethereum, deflasyonist günlerini sürekli hale getirse de 5 Ocak ile 9 Ocak arasındaki fiyat performansı bu trendi takip etmiyor.

Ethereum fiyatı bu dönemde %18’lik bir düşüş ile 3.080 dolara kadar geriledi. Lider Bitcoin’in öncülük ettiği genel piyasa trendi kızıl bölgede kalmaya devam ediyor. Birçok kripto varlık, çift haneli kayıplara yol açan düzeltmeler kaydetti. Ek olarak ETH fiyatı, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 3.100 dolar seviyelerinden alım satım işlemi görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar