X


Yatırımcılar Dikkat: Bitcoin ve Altcoin’ler Ayı Piyasasına Mı Girdi?

Piyasada yaşanan son düşüşler sonrasında elde edilen verilere göre yatırımcılar kripto paraların ayı piyasasına girdiğini düşünüyor.
15:00
10 Ocak 2022

Ayı piyasası, yaygın karamsarlık ve olumsuz yatırımcı hissiyatı ile son zamanlardaki yüksek seviyelerden sert bir düşüşle karakterize edilen uzun süreli fiyat düşüşlerini ifade eder. On-chain analitik firması Santiment’in sosyal trend verileri de çoğu yatırımcının kriptonun resmi olarak bir ayı piyasasına girdiğine inandığını gösteriyor.

Kriptolarda Ayı Piyasasına Mı Girdik?

Santiment Twitter üzerinden yaptığı son paylaşım ile bir ayı piyasasına girdiğimizi ifade etti ve “Sosyal trend verilerimiz, yatırımcıların kripto para birimlerinin resmi bir ayı piyasasına girmiş olduğunu doğruluyor.  Mayıs ayı ortası, düşüş hissinin bu kadar yaygın olduğu son dönemdi. Bu da zayıf yatırımcıların piyasadan çekildiğini gösteriyor.” sözlerini kullandı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Santiment’in bu paylaşımı, lider kripto para birimi Bitcoin’in 8 Ocak’ta 40.500 dolarlık seviyeler gerilemesinden hemen sonra geliyor. Son 7 gün içinde yaklaşık olarak %12 ve son 1 ayda da %11 değer kaybetmiş durumda.

Altcoin’ler de Bitcoin ile birlikte aşağı yönlü bir seyir izliyor. Piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) son 7 gün içinde yaklaşık olarak %18 değer kaybederken, son 1 haftada Binance Coin (BNB) %18, Solana (SOL) %20, Cardano (ADA) %25 ve Ripple (XRP) %13 düşüş kaydetti.

Kriptolar Neden Düştü?

ABD Merkez Bankası’nın Aralık ayı toplantısında merkez bankasının bu Mart ayında faiz oranlarını artırabileceğini belirtmesinin ardından, kripto piyasası 5 Ocak’ta hisse senedi piyasası ile birlikte düşüş yaşadı. Ayrıca Bitcoin madenciliğinde ikinci en büyük ülke olan Kazakistan’daki huzursuzluğu bastırmak için ülke çapında olan bir internet kesintisi, yerel madencilerin faaliyetlerini sınırlandırdı.

Pozitif Sinyaller de Var

Piyasada yaşanan düşüşler korkunun da hakimiyetinin artmasına sebep oldu. Fear and Greed Index şu anda korku bölgesinde yer alıyor. Santiment’e göre ise piyasadaki bu durum zayıf kişilerin tamamen çekildiğini ve konsolidasyondan sonra bir yükselişin başlayacağının sinyalleri olabilir.

40.500 dolarlık seviyelere geriledikten sonra lider kripto para birimi şu anda 41.000 dolar üzerindeki yerini korumaya çalışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar