X


Singapur Merkez Bankası Bitcoin Startup’ları İçin Yeni Yasalar Getiriyor

18:00
7 Eylül 2016

Singapur merkez bankası ülkedeki ödeme sağlayıcıları için yeni bir yasal düzenleyici çerçeve getireceğini açıkladı. Bu gelişme dijital para borsalarının merkez bankasının denetimi altına gireceği anlamına geliyor.

Teklif edilen yeni kurallara göre ödeme şekilleri çeşitli kategorilere ayrılacak ve şirketler Singapur Para Kurumu’ndan (MAS) lisans almak zorunda kalacak. Dijital borsaları da “para transferi ve para çevirme hizmeti” veren startup’larla aynı kategoride sayılacak.

MAS yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Para çevrim aktivitelerinin faaliyet alanı para takas işlemlerini de kapsayacak. Bunun yanı sıra yeni kurallara göre sanal para takası sağlayan bitcoin gibi sanal para aracıları da “para transferi ve para çevirme hizmeti” verdikleri şeklinde değerlendirilecek.”

MAS bunun yanı sıra izlenecek politikaları belirleyecek ve sektördeki önemli kişilerle koordinasyonda bulunacak bir “Ulusal Ödeme Konseyi”nin oluşturulmasını teklif etti.

MAS bundan yaklaşık bir yıl önce bitcoin ve blockchain’i araştırmak için çalışmalar başlattığını açıklamış; Kurum direktörü Ravi Menon, blockchain’in “daha hızlı ve verimli işlemler, daha düşük masraflar ve sistem çökmesine karşı daha yüksek direnç” gibi avantajları bulunduğunu kaydetmişti.

Yasa teklifi için 31 Ekim’e kadar yorum yapma şansı bulunuyor ve bu bağlamda kurum yasanın uygulanıp uygulanmaması gerektiğine dair geri dönüşlere göre hareket edeceğini belirtiyor.

Singapur’da faaliyet gösteren CoinHako, Coinvase ve Quoine gibi bitcoin borsaları yasanın yürürlüğe girmesi durumunda büyük ihtimalle yasadan etkilenecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER