Sıcak Gelişme: Popüler Kripto Para Borsasına Dava Açıldı!

En büyük kripto para borsalarından birine dava açıldı. Dün OpenSea ve bugün popüler bir kripto para borsası, sırada ne var?
19:34
2 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’li düzenleyiciler kripto para borsalarını yakın takibe aldı. Bugün akşam saatlerinde popüler kripto para borsasına dava açıldı. Terra UST çöküşü sonrasında harekete geçen ABD’li yetkililer düzenleyici belirsizlik sebebiyle yatırımcıları koruyamadığı için baskı altında. Birçok siyasi, gerekli adımlar atılmadığı için insanların kripto paralarda sermayelerini kaybettiğini düşünüyor.

Gemini Borsasına Dava

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından Gemini kripto para borsasına 2017 yılındaki Bitcoin vadeli işlemler sözleşmesindeki yanlış yönlendirmeler sebebiyle dava açtı. Winklevoss kardeşler tarafından kurulan Gemini borsası 2014 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

28 sayfalık bir hukuk davasında, düzenleyiciler Winklevoss’un sahibi olduğu Gemini’yi 2017’deki yaz toplantılarında bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin fiyatının ne kadar kolay manipüle edilebileceği konusunda yanıltıcı cevaplar vermekle suçladı. Gemini‘nin Ticaret Borsası Yasasını ve çeşitli düzenlemeleri ihlal ettiğini iddia etti.

Dava, Gemini’nin o sırada ilk Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini başlatmak için Cboe ile ortaklığına bağlı olup olmadığını belirtmiyor.

Terra Krizinin Getirdikleri

Birçok ülke Terra krizinden sonra kripto para şirketlerine dair soruşturmalarını genişletti. Düzenleyicilerin elinde LUNA ve UST gibi bir örnek varken işleri gerçekten kolaylaşıyor. Hindistan, ABD, İngiltere ve daha birçok ülkeden kripto para piyasalarının risklerine dair peş peşe açıklamalar geliyor. Bu yılın yasal düzenlemeler konusunda önemli bir dönüm noktası olması beklenirken Terra krizinin aynı döneme denk gelmesi topluluk için büyük bir şansızlık oldu.

Dün açılan OpenSea ile bağlantılı soruşturmaya ek olarak bugün Gemini borsasına karşı bir dava açıldı. Sadece bir hafta içinde açılan iki büyük soruşturmanın daha fazlasının habercisi olduğu açık. SEC Başkanı Gensler, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada soruşturma için personel sayılarının artırdıklarını ve CFTC ile iş bölümü konusunda ciddi ilerleme kaydettiklerini söylemişti.

Türkiye’de ise yaklaşık 1 yıldır kripto para düzenlemesi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Sosyal medyada dolaşıma sokulan gayri resmi taslaklar dışında herhangi bir net bilgi olmasa da Binance borsasının verdiği tavsiyelere bakarak ülkemizdeki düzenleyicilerin neler planladığını anlayabiliyoruz. Binance tarafından verilen tavsiyelerde ise merkezi olmayan cüzdanlara transfere kısıtlama ve kripto para listeleme/liste dışı bekleme konusunda düzenleyicilerin yetki talebinde bulunduğu görülüyor. Binance Türkiye, mecliste yaptığı görüşmelerden sonra bu iki önemli maddenin Türkiye’deki yatırımcılara zarar vereceği yönünde bir tavsiye metni yayınladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar