X


Sıcak Gelişme: El Salvador Bitcoin (BTC) Almaya Devam Ediyor!

El Salvador kaderini Bitcoin'e bağladı ve durumdan son derece memnun görünüyor. Son düşüş Bukele'yi korkutmuyor ve BTC almaya devam ediyor.
22:09
26 Kasım 2021

Devlet başkanı Bukele daha önce birçok kez fiyat düşüşlerini değerlendireceklerini söylemişti. Volatiliteyi fırsat bilen El Salvador, Bitcoin hazinesine 100 adet daha BTC ekledi. Daha önce yapılan alımlardan kazançlı çıkan El Salvador, buradan elde ettiği kazançların önemli kısmını kamu yararına yatırımlar için ayırdı.

El Salvador Bitcoin Aldı!

Fiyatın aşağı yönlü seyrini alım fırsatı olan nitelendiren Devlet Başkanı müjdeli haberi aşağıdaki paylaşımıyla verdi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ülkede vatandaşların bankacılık sistemine katılımı son derece düşük. Ancak Bitcoin’in yasal para birimi olarak tanınmasıyla birlikte aktif banka müşterilerinin sayısının çok daha üzerinde Bitcoin kullanıcı sayısına ulaşıldı. Ülkenin yerel BTC cüzdanı ciddi anlamda kabul gördü ve vatandaşlar ülkedeki işletmelerin neredeyse tamamında Bitcoin ile ödeme yapabiliyor.

Bitcoin’e Dayalı Ülke Ekonomisi

El Salvador hali hazırda büyük bir kitleyle önemli adımlar atılıyor. İlk defa bir ülkede Bitcoin yasal para birimi haline geldi ve vatandaşlar kendilerini büyük bir deneyin ortasında buldu. Miami konferansında bu radikal kararı açıklayan Bukele vatandaşlarının büyük kısmında ciddi tepki aldı. Hatta BTC fiyatının düşmesiyle birlikte bu tepkiler şiddete varan sokak eylemlerine evirildi.

Şimdilik ülkede sular durulmuş görünüyor, Nayib Bukele kararlı biçimde bu yolculuğa devam edeceklerini her seferinde söylüyor. El Salvador’daki tüm işletmelerde kolayca Bitcoin aracılığıyla ödeme yapabiliyorsunuz. Taksi ve diğer birçok hizmetin ödemelerini BTC aracılığıyla yaparak, kriptonun hayatın içinde uygulanabilirliğine şahit oluyorsunuz.

IMF, Dünya Bankası ve küresel ölçekte önde gelen tüm finans kurumları El Salvador’u bu kararından dolayı kınadı. Hatta bazıları bunun ülkeye onarılamaz zarar verebileceğini bile savundu. Fakat vatandaşların gözünden olaya baktığımızda hayat son derece kolaylaştı. Yurt dışında çalışan El Salvador vatandaşları ailelerine dakikalar içinde para gönderebiliyor ve transfer işlemleri için %5’i aşan komisyonlar ödemek zorunda kalmıyor.

Sektörün önde gelen isimleri, El Salvador’un attığı bu adımda başarılı olacağını ve daha birçok az gelişmiş ülkenin bu ayak izlerini takip edeceğini savunuyor. Daha şimdiden önümüzdeki yıl Bitcoin’i kabul etmeye aday 6-7 ülke bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar