X


Shiba Inu ve Baby Doge Coin Yatırım İpuçları! Şaka Coinleri Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Şaka Coinler hakkında ne biliyorsunuz? Yapacağınız yatırımlarda dikkat etmeniz gerekenler ve ihtiyacınız olan tüm ipuçları.
16:27
23 Temmuz 2021

Dogecoin’in babalık ettiği şaka coinleri artık büyük bir alt sektör haline geldi. Kripto para piyasalarında önemli bir alan olmaya başlayan bu meme tokenlar yoğun ilgi görüyor. Birçok yatırımcı bu tokenlar için erken dönem alım fırsatı yakalıyor. Elbette başarılı olan projelerden 10,100 hatta bazen 1000 katı kazançlar elde edebiliyor.

Şaka Coinleri Nedir?

Dogecoin (DOGE) ile başlayan bu furya hızla gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Kimi projeler Shiba Inu gibi swap sistemlerine kadar faaliyet gösterip fayda üretmeye başlarken, bazıları da sadece şaka coin olarak kalmaya devam ediyor.

Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından oluşturulan Dogecoin (DOGE) birçok bilindik projeden çok daha eski, üstelik fiyat performansına bakarsak sınırsız arza sahip bir varlık için oldukça başarılı olduğunu da söyleyebiliriz.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Daha sonrasında birçok şaka coini üretildi. Hatta gündemde ciddi anlamda yer edinen Sedat Peker için bile bir token üretildi. Ancak kayda değer şaka coinlerinin iki önemli özelliği bulunuyor.

  • Herhangi bir köpek türünü kendilerine maskot ediniyorlar. Bu genellikle Dogecoin, Shiba Inu (SHIB) ve Baby Doge Coin gibi varlıklarda Shiba ırkı köpekler oluyor. Ancak daha farklı köpekleri de kendine maskot edinen (örneğin: PITBULL Coin) projeler çıkıyor.
  • Mümkünse Elon Musk, değilse eğlenceli ve popüler farklı bir ismin projeyi desteklemesi gerekiyor. Elon Musk bunu dolaylı yoldan yapıyor. Hatta genellikle alakasız paylaşımları meme tokenlarla ilişkilendiriliyor. Detaylarına Shiba Inu ve Baby Doge Coin (BABYDOGE) için değineceğiz.

Şaka Coin Yatırım İpuçları

Bilmeniz gereken başlıca kurallar var, bunlara dikkat ederseniz paranız sıfırı daha az görecektir. Birkaç madde ile bu ipuçlarını sıralayabiliriz.

  • İnternet sitemizde bulunan “kripto para yatırımcılarına tavsiyeler” içeriğimize mutlaka göz atın. Bir projeyi değerlendirmek için buradaki detaylar size oldukça fayda sağlar.
  • Yatırım yapacağınız projenin ekibini çok iyi incelemelisiniz, geçmişte neler yaptıklarını ve tecrübelerini internette kolay bir araştırmayla bulabilirsiniz.
  • Şaka coinleri için dikkat edilmesi gerekilen en önemli detay topluluk gücüdür. Yatırım yapacağınız projenin Reddit’te ne kadar popüler olduğuna bakın. Sosyal medya hesaplarının takipçi sayılarını ve ne denli gerçek takipçilere sahip olduğunu araştırın.
  • Telegram kanallarını inceleyin, bir meme token için en önemli detaylardan biri onlarca ülkeye özel açtığı Telegram kanallarıdır. Bu kanalların ne kadar aktif olduğunu, nasıl yönetildiğini inceleyin. Hatta Türkiye için özel bir kanalları var mı? Buna göz atın, bu kanallarda bulunan üyeleri inceleyin.
  • Projenin yol haritasında uçuk vaatler varsa o meme tokendan koşarak uzaklaşın.

Shiba Inu (SHIB)

Ağustos 2020’de “Ryoshi” takma adını kullanan biri veya birileri tarafından oluşturulan Shiba Inu (SHIB) hepimizin Dogecoin ile tanıdığı özel köpek cinsini kendine maskot alıyor. Projenin ismi de Dogecoin’in simgesi olan Shiba köpeğinden geliyor. Bu sevimli köpek eskiden beri (özellikle yurt dışındaki internet kullanıcıları için) bir caps enstrümanı olarak kullanıldı.

Daha sonra Elon Musk bir “Shiba Inu” sahipleneceğini söyledi. Musk’ın yaptığı bu paylaşım tüm SHIB topluluğu tarafından ünlü milyarderin projeye yatırım yapacağı şeklinde anlaşıldı. Böyle anlaşılmasa da güçlü Shiba Inu (SHIB) topluluğu internetin kalan kısmına durumu böyle anlattı. Kısa sürede (Mart-Nisan ayları) Shiba Inu inanılmaz derecede insanın dikkatini çekti. Projenin mart ayında 20 bin takipçisi varken bugün 1 milyonu geçmiş durumdadır. CoinMarketCap üzerinden bir kripto paranın ne kadar izleyiciye sahip olduğunu incelemek önemlidir. Bu izleyici artışını fark eden diğer yatırımcılar da projeye giriş yaptı. Nihayet Binance dahil tüm borsalar gelen talep üzerinde projeyi listeledi.

Shiba Inu (SHIB) artık Swap sistemleri olan ve gelişmeye devam eden bir ekosistem haline geldi. Bir şaka olarak başlayan proje ekiplerinde ünlü geliştiricilerin bulunduğu ve gerçekten fayda üreten birçok projeyi geride bıraktı.

Bugünlerde $0.0000064 dolardan alıcı bulan SHIB yukarı yönlü hareketini devam ettiremiyor. Genel kripto para piyasalarının yeniden boğa havasına girmesiyle birlikte $0.000009 doların aşılması projenin birkaç sıfır daha atmasına sebep olabilir. Ancak birçok yatırımcı projeye henüz 8 sıfırı varken girdi, yani yükseliş eskisi kadar hızlı ve kolay olmayacak. Sık sık dirençler oluşacaktır, kar satışları fiyatı yukarı yönlü hareketinde baskılayacaktır.

Baby Doge Coin (BabyDoge)

Dün Gate.io borsasında da listelenen Baby Doge Coin (BabyDoge) yeni bir Shiba Inu olmak için çaba harcıyor. Henüz 0.000000002100 dolardan fiyatlanan şaka coini BaybDoge yolun başında diyebiliriz. Shiba Inu’nun mart sonundaki halini andıran BabyDoge rakipleri kadar başarılı olacak mı? Göreceğiz, projenin hali hazırda 100 bin izleyicisi bulunuyor. Bunun aynı hızda artmaya devam etmesi beklenmedik zamanlarda ani fiyat hareketleri görmemize sebep olabilir.

BabyDogeCoin (BabyDoge) için dikkat etmeniz gereken önemli bir husus bulunuyor. BabyDoge yaklaşık 420 katrilyon arza sahiptir. Yani Shiba Inu (SHIB)’i 840 katıdır. Tabi bu rakamı Vitalik tarafından yakılan SHIB’leri çıkararak buluyoruz. En iyi ihtimalle BabyDogeCoin bir, maksimum iki sıfır atabilir. Ancak 5 sıfıra kadar düşmesi pek mümkün görünmüyor. Bu yüzden yatırımlarınızı yaparken arz konusunu da gözden kaçırmayın.

Elbette burada paylaşılanlar bilgi verme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi içermez. Kripto para piyasaları ve özellikle şaka coin alanı son derece risklidir. Yatırımlarınızı bunu bilerek, kendi araştırmalarınız neticesinde yapmalısınız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar