X


SEC’ten ICO’lara Yönelik Yeni Hamle

09:00
6 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto para topluğu Amerikan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) gelecek Bitcoin ETF kararını dört gözle beklerken komisyondan ICO’lara ilişkin bir açıklama geldi. SEC yetkililerinden William Hinman tarafından yapılan açıklamada komisyonun kripto paralar üzerine yeni planları olduğu ifade ediliyor.

SEC’in idari kadrosundaki önemli isimlerden William Hinman 5 Kasım Pazartesi günü gerçekleşen D.C. Finansal Teknoloji Haftası konferansına katıldı. Konferansta ilgi çekici açıklamalara imza atan Hinman SEC’in kripto paralar hakkındaki yeni çalışmalarını duyurdu. Buna göre SEC kripto paraların ne zaman ve nasıl bir menkul değer olarak sınıflandırılacağı konusunu netleştirmeyi planlıyor.

Hinman’ın ifadelerine göre ABD’li finansal düzenleyici SEC, geliştiricilerin token arzlarını planlarken kullanmaları amacıyla “sade ve anlaşılır” bir dille yazılmış bir kılavuz yayınlamayı planlıyor. SEC’in yeni kılavuzu geliştiricilerin herhangi bir token arzının bir menkul kıymet olarak sınıflandırıp sınıflandırılmaması gerektiğine kendi başlarına karar verebilmesine yardımcı olacak. Hinman söz konusu kılavuzun ne zaman yayımlanacağının henüz netleşmediğini ifadelerine ekliyor.

İnsanların bakıp kolayca faydalanabilecekleri bir kılavuz hazırlamayı planladıklarını ifade eden Hinman konu hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Geliştiricilerin kılavuza rağmen token arzlarının menkul kıymet olup olmadığına karar verememeleri halindeyse başka bir çözüm yoluna başvurmaları mümkün. SEC’in yeni FinHub’ı kendisine yöneltilen sorulara hızlı geri dönüş yapabilmeyi amaçlıyor.

SEC’in kripto paralara ilişkin son çalışmaları olumlu bir şekilde yorumlanabilir. Öte yandan komisyona yapılan Bitcoin ETF başvurularına ilişkin yakında çıkması beklenen karar kripto severleri heyecanlandırmaya devam ediyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar