X


SEC 9 Bitcoin ETF’ine Yönelik Kararını Ne Zaman Açıklayacak?

Tüm piyasa ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu SEC'in Bitcoin ETF kararına odaklandı.
17:00
3 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Ağustos sonlarında SEC daha önce reddettiği 9 ETF başvurusunu yeniden gözden geçirdiğini açıklamış ve kripto para gündemi hareketlenmişti. Red kararları komisyonun bazı görevleri çalışanlarına devretmesi sonucu alınmıştı. Çalışanlar komisyon adına red kararı aldı. Ancak ilave kurallar gereği komisyonun bu tür ‘devredilmiş’ kararları yeniden gözden geçirme yetkisi bulunuyor.

SEC’in gözden geçirme kararı almasının ardından herkes 26 Ekim’in son karar tarihi olduğunu düşünüyordu. Ancak gerçek bu değildi.
SEC’in yayımladığı belgelerde Direxion’un 5, GraniteShares’in 2 ve ProShares’in 2 başvurusunun beklediği görülüyor. Gözden geçirilen başvurular için SEC belgelerinde karar öncesi son değişiklik tarihinin en geç 5 Kasım 2018 olduğu görülüyor. Tüm ilgili tarafların bu tarihe dek ETF’ler hakkında yorum yapabileceği anlaşılıyor.

Duyuru 5 Kasım’dan sonra her an yapılabilir

Şirketlerden yapılabilecek yorumlar için esas son tarih 5 Kasım olduğu için bu zamandan sonra SEC’in her an başvurularla ilgili karar açıklaması yapabileceği sonucuna varabiliriz.
Durumu özetlemek gerekirse, SEC bekleyen Bitcoin ETF başvurularını yeniden gözden geçirdiğini açıklamasının ardından şimdi kararını açıklama sürecinde. ETF’lerle ilgili tüm müdahil tarafların SEC’e resmi yorum iletme tarihi 5 Kasım ve bundan sonra SEC istediği zamanda (hatta her an) aldığı kararlara dair açıklama yapabilir. Kısa vadeli aktif yatırımcıların bu gerçeği göz önünde bulundurup haftalık yatırım stratejilerini buna göre belirlemeleri gerekiyor.
SEC’ten olumlu bir karar çıkarsa piyasalar tam anlamıyla yangın yerine dönebilir. Bitcoin fiyatının ne durumda olacağını kestirmek ise zor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER