SEC Yatırımcıları Uyardı: IEO’lar ICO’larla Aynıdır!

ABD'nin finansal regülatörü IEO'lara karşı uyardı.
10:00
15 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasında özellikle 2017 yılında fon toplamak için eşsiz bir yol olarak kullanılan ve milyarlarca dolarlık sermayenin sektöre akmasını sağlayan ICO‘lar, yakın zamanda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ciddi bir eleştiri almıştı. SEC, ICO yapan onlarca firmaya para cezası keserek bunların birçoğunun izinsiz menkul kıymet satışı olduğuna hükmetti.

SEC Uyardı: IEO’lara Dikkat!

Binance kripto para borsasının önderliğinde başlatılan IEO tufanı ise ICO‘lar kadar ilgi görmese de sektörü kısa bir süre de olsa canlı tutmayı başardı. SEC tarafından 14 Ocak tarihinde yayınlanan bir açıklamaya göre ise, finansal regülatör bu ikisini aynı görüyor:

“IEO’ya yatırım yapmayı düşünüyorsanız dikkatli olun. Dijital varlık arzları (ICO) ile ilişkili olduğu gibi yeni teknolojiler ve finansal ürünler vaat edip borsalar tarafından denetlendiği belirtilen bu ürün, yeni bir yatırım sektöründe yatırımcıları baştan çıkarıcı kazanç vaatleri ile kandırmak için kullanılabilir. IEO’lar federal menkul kıymet yasalarını ihlal ediyor olabilir.”

Binance’in IEO’larına olan ilgi birçok diğer kripto para borsasının da benzer adımlar atmasına sebep olmuş ve sektörde neredeyse önde gelen her kripto para borsası bu işe girişmişti. İlk başlarda hem borsa hem yatırımcı için kazançlı olan bu sektör, daha sonra sadece borsa için kazançlı olmaya başlamıştı. BitMEX tarafından yapılan son araştırmada da IEO’lar ve ICO’lar arasındaki sermaye karşılaştırılmış ve IEO’ların uzun vadede kazançlı olmadığı görülmüştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar