X


SEC Başkanı ICO’lar Hakkında Neler Söyledi?

SEC başkanı Jay Clayton ICO'lar hakkında açıklamalarda bulundu.
11:00
11 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birleşik Devletler Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Jay Clayton geçtiğimiz günlerde ICO’lara ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. ICO’ların “etkili olabileceğini” belirten Clayton bu konuda menkul kıymet yasasının izlenmesi gerektiğini savundu.

SEC’in ICO’lara yönelik sene boyunca gerçekleştirdiği faaliyetler üzerine konuşan Jay Clayton konu hakkındaki görüşlerine de yer verdi. Son zamanların gelecek vadeden teknolojilerinden dağıtık defter teknolojisi (DLT), ICO’lar ve dijital varlıkları işaret eden Clayton, komisyonun ve SEC çalışanlarının bu alanda “oldukça önemli bir miktarda zaman harcaması” gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca Clayton komisyonun bu konudaki çalışmalarının 2019 yılında da süreceğini ifadelerine ekledi.

Clayton açıklamalarında ICO’lara ilişkin “birtakım sorunların” olduğunun altını çizdi. Belirli örnekler vererek konuyu açıklığa kavuşturan Clayton ICO’ların mevcut şekilde para toplamasının güvenli olmadığını belirtiyor. Üstelik Clayton geleneksel hisse senetlerinin ve sabit gelirli piyasaların ICO’lara göre yatırımcıyı daha çok koruduğunu da ifadelerine ekliyor.

ICO’larla ilgili sorunları açıklamaya devam eden Clayton bu satış yönteminin “dolandırıcılık ve manipülasyon” gibi durumlar için oldukça elverişli ortamlar oluşturduğunu savundu.

SEC başkanı Clayton yine de ICO’larda potansiyel gördüğünü ifade etti. Ancak Clayton’a göre konu hakkında düzenlemelerin olması gerekiyor. Jay Clayton şunları belirtiyor:

ICO’ların girişimciler ve sermaye toplamak isteyen diğer kullanıcılar için etkili bir yol olabileceğine inanıyorum. Ancak bir ICO’nun yenilikçi teknolojik doğası temel esasları değiştirmemeli: Bir menkul kıymet arz edilirken yasalara uygun şekilde hareket edilmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar