X


Satoshi Nakamoto Olduğunu İddia Eden Kişi Twitter’da Alay Konusu Oldu

Craig Wright'ın matematik ısrarı hüsranla sonuçlandı.
17:00
5 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Avustralyalı bilgisayar uzmanı Craig Wright bir kere daha tartışmalara sebep oldu.

Her şey Wright’ın madencilere ateş püskürmesiyle başladı. Wright 32 MB boyutundaki blokları dahi kazamayan madencilerin başarısız olduğunu ve iflas etmeyi hak ettiğini savundu. Zaman zaman şaka amaçlı “Faketoshi” olarak anılan Wright söz konusu madencilerin başarısızlıklarına sebep olarak “ölçeklenme sorunlarını” gösterdiklerini belirtti.

Eğer Wright bunları demekle yetinseydi belki de alay konusu olmayacaktı. Ancak Wright madencilere yüklenmeye devam etti ve eski 56K modemlerin dahi yaklaşık 9,5 dakikada 32 MB blokları kazabileceğini iddia etti. Beklendiği üzere bu rakamlar kripto topluluğunun dikkatinden kaçmadı ve Twitter’da büyük bir yaygara başladı.

İlk olarak bir kullanıcı Wright’ın 56K modemin gerçek kapasitesini abarttığını dile getirdi. Bunun dışında çok sayıda kullanıcı Wright’ın iddiasını çürütmek için hesap makinasına davrandı. Ancak Wright hesabının doğruluğu hakkında ısrarcı bir tavır takınmaya devam etti.

Cornell Üniversitesi profesörü ve kripto para dünyasının saygın isimlerinden Emin Gün Sirer de Wright’a karşı çıktı ve söz konusu işlemin 9,5 değil, 76 dakika süreceğini kaydetti ve şu sözlerle Wright’ı sarakaya aldı:

Patlamış mısırlarınızı hazırlayın, adamımız ve çorap kuklaları ‘matematikle’ bize bir şey anlatmaya çalışıyor.

Belki de Wright için tek teselli Sirer’in tahmininin de yanlış olmasıydı. Ripple CTO’su David Schwartz söz konusu sürenin 79,89 dakikadan uzun olacağını açıkladı. Vergi düzenlemeleri sebebiyle maksimum performansın da düştüğüne dikkat çeken Schwartz tahmini sürenin 83,94 dakika olabileceğini açıkladı.

Kaynak: blokt.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar