reklamı kapat

Rusya, ICO’ların 1.7 Milyon Dolar Nominal Sermayeye Sahip Olmasını İstiyor

13 Şubat 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Forklog gazetesinin 12 Şubat’taki haberine göre, Rusya İletişim ve Kitle İletişimi Bakanlığı (Minkomsvyaz), ICO projelerine ilişkin lisanslama kurallarını belirleyen bir belge yayınladı.

Yayınlanan belgeye göre, dijital token proje sahipleri 100 milyon ruble yani yaklaşık 1.7 milyon dolar sermaye beyanına ve token’ların geliştirilmesi, üretilmesi ve sunulabilmesi için bir lisansa sahip olmak zorundalar. Buna ek olarak proje sahipleri özel lisanslı banka hesabına da sahip olmakla yükümlüler.

Minkomsvyaz ayrıca, kesin bir halka arz durumunda, proje sahiplerinden, dijital paraların geri ödenmesini garanti eden bir yükümlülüğün altına girmelerini bekliyor. Bununla beraber tüm projeler, denetlenmiş ICO kurallarının tamamını yerine getirmek zorundalar.

Belgeye göre bir başka şart ise dijital token’ların yayınlanması, nakit olmayan bir anlaşma yoluyla ve Rus rublesiyle tamamlanmalı. Bunun yanında token’ları yayınlayan şirket, bu token’ları nominal bir fiyata geri alma yükümlülüğünü yerine getirmek için karını istediği gibi yönetebilir.

Minkomsvyaz’a göre dijital token tanımı ise, “Token sahibinin token başlangıç fiyatını, bir dağıtılmış defter teknolojisi sistemi (DLT) aracılığıyla token düzenleyicisinden elde etme hakkının DLT sisteminde şifrelenmesidir.” şeklinde yapılıyor.

Tüm bu şartları yerine getiren firmalara ICO lisansları 5 yıl süreyle Minkomsvyaz tarafından verilecek.

Bu düzenlemeden hemen önce Rusya Maliye Bakanlığı, kripto para birimlerini, ICO’ları, madenciliği ve ticareti düzenleyen “Dijital Varlıklar Yönetmeliği” adıyla bir yasa tasarısını da meclise sunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER