Rusya, Dijital Ruble İçin Yeni Açıklamalarda Bulundu! Kriptoya Karşı Tek Şansımız!

Rusya Merkez Bankası, kripto paralara karşı CBDC kartını oynayacak. İşte son açıklamalar!
20:00
18 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya Merkez Bankası, CBDC’leri Bitcoin’e sorumlu bir alternatif olarak görüyor. CBDC konusunda çalışmaları hızlandırıldı. Ülkemizde henüz testler başlamamış olsa da geleneksel havale sistemine bir alternatif olarak CBDC’ler gündemdeki yerini koruyor.

CBDC İşlem Ücretleri

Ülkelerin kendi yerel para birimlerini blockchain altyapısına taşıması ve işlemlerin buradan yürütülmesi anlamına gelen CBDC’ler özellikle Çin’in agresif politikalarından sonra daha ilgi çekici hale geldi. Dijital Ruble için çalışmalarını devam ettiren Rusya Merkez Bankası, yeni açıklamalar yapmaya devam ediyor. Son olarak CBDC üzerinden yapılan işlemlerin de ücretlendirileceği bilgisi paylaşıldı. Standart havale ücretlerine daha düşük olsa da ücretlendirme olacak.

Rusya Merkez Bankası’nın finansal teknolojiler departmanı direktörü Kirill Pronin, Rusya’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) işlemlerinin ücretlerinin banka havalelerinden daha düşük olacağını söyledi.

Pronin, CBDC işlemlerinin komisyonlarının Rusya’nın “Daha Hızlı Ödeme Sistemi” (FPS) içinde uygulananlardan daha yüksek olmayacağını açıkladı. Benzer şekilde ülkemizde de FAST sayesinde anlık para transferi yapılabiliyor. Üstelik standart havale ücretlerine göre daha az komisyon ödüyorsunuz. CBDC işlemlerinin de benzer şekilde işlemesi bekleniyor.

Rusya’nın CBDC Çalışmaları

Önümüzdeki yıl başında Dijital Ruble için ilk testlerini başlatacak olan Rusya Merkez Bankası, nakit paranın yerini koruyacağını söylemişti. Nakit ve nakit olmayan paranın yanında üçüncü bir tür olarak kullanılacak. Dijital Ruble çok düşük maliyetle finansal işlemlerin yapılmasına imkan tanıyacak.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kripto para birimleriyle mücadele konusunda hükümetlerin CBDC çalışmalarına ağırlık vermesi gerektiğini düşünüyor. Bitcoin gibi kripto paraların yerini almasını umdukları bu dijital itibari para birimlerinin bir “çözüm” olarak görüldüğünü söyleyebiliriz.

Başkan şunları söyledi:

“Sorumlu davranmak isteyen hiçbir hükümetin kripto paraların benimsenmesini teşvik etmemesi gerekiyor”.

Ayrıca kripto paraların anonim olduğu ve kimse tarafından desteklenmediği iddialarını da reddetti.

Kripto paralara karşı son derece olumsuz bir durum sergiliyoruz. Daha önce de söylediğim gibi dijital rubleyi geliştirmeliyiz”.

Rusya Merkez Bankası kripto konusunda sert bir duruş sergilemeye devam ederken, bir dizi bakanlık ve hükümet bağlantılı kuruluş, Duma’nın Rusya’nın büyüyen kripto madenciliği pazarını düzenlemek için bir çalışma grubu oluşturmasıyla sektörü araştırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar