reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

28 Ocak 2019
  • Barış B.Barış B.

Ripple, hafta boyunca yatay hareket ederek sakin bir hafta geçirdi. Ancak pazar günü gelen satışlar ile bu sakinliğini bozdu. Haftaya 0,321$ (BITFINEX) seviyesinden başlamış olan Ripple, haftayı 0,31$ seviyesinden kapatarak %3,5 değer kaybetti.

Ripple’ın orta/uzun vade grafiğinde belirgin bir değişiklik görünmüyor. Fiyatın halen L1 (0,283$) L2 (0,355$) bant aralığında seyrettiğini görüyoruz. Ripple, yatay hareketiyle birlikte, bu hafta da A düşen trendine yaklaşmış, ancak trendi test edemeden satış baskısı oluşmuş. Ripple’ın hacmi ise son zamanların en düşük seviyelerinde bulunuyor.

Grafiğe daha yakın plandan bakarsak; sakin geçen pazartesi gününün ardından, salı günü satış baskısı oluştuğunu görüyoruz. Satış baskısı ile fiyat 0,312$  desteğini de test etmiş. 0,312$  desteğinden boğaların alıma geçmesiyle yukarı hareket oluşmuş ve salı günü barı yeşil kapanmış. Haftanın geri kalanında yatay hareket devam etmiş. Pazar günü ise oluşan satış baskısı ile yön aşağı dönmüş ve 0,312$   desteği yeniden test edilmiş.

XRP/BTC paritesinde, pazartesi oluşan yukarı yönlü zayıf bir hareketin ardından, tüm hafta boyunca düşen trendin devam ettiğini görüyoruz. Hafta kapanışında Y1 (8660SAT) seviyesi test edilmiş. XRP/BTC grafiğindeki hacmin de oldukça zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Grafiğin RSI tarafında ise aşırı satım belgesine iyice yaklaşıldığını görüyoruz.

Ripple için bir önceki analizimde sıkıntılı süreç içerisinde bulunduğumuzu belirtmiştim. Ripple’ın bu haftaki hareketinden sonra sıkıntılı sürecin daha da belirgin bir hal aldığını söyleyebilirim. Burada problem olarak gördüğüm husus, XRP/BTC paritesindeki fiyatın sonunda Y1 (8660SAT) seviyesine kadar gerilemiş olması. Yükselen trend bozulduktan sonra Y1 (8660SAT) seviyesi önemli gördüğüm bir yatay destek bölgesiydi. Bu seviyenin aşağı kırılması durumunda satış baskısının artacağını düşünüyorum. Aşağı kırılımda takip edeceğimiz destek bölgesi, Y3 (7800SAT) seviyesi olacaktır. Fiyatın bu desteğe doğru hareket etmesi halinde XRP/USD değeri de aşağı yönlü baskı altında kalacaktır. XRP/USD paritesini takip ederken Bitcoin’in fiyat hareketini de sıkı takip etmek uygun olacaktır. Baskının bu şekilde sürmesi halinde dolar paritesinde L1 (0,283$) seviyesi önemli destek bölgemiz olacak. Bu seviyeden gelecek bir tepki orta/uzun vade için ikili dip formasyonu oluşumunu gündeme getirebilir. Ripple’ın A düşen trendine çok yakın hareket etmesi, dikkat etmemiz gereken başka bir husus. Çünkü, uzun süredir test edilen düşen bir trendin üzerinde volatil bir hareket beklenebilir. Bu hareket gerçekleşirse, fiyat öncelikli olarak L2 (0,355$) yatay direnç bölgesini hedefleyecektir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 28.01.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.