reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

7 Ocak 2019
  • Barış B.Barış B.

Ripple, bu hafta maalesef iyi bir performans gösteremedi. Haftaya 0.382$ seviyesinden başlangıç yapan Ripple, hafta kapanışını 0.377$ seviyesinden yaparak %1,5 değer kaybetmiş oldu. Ripple bu kötü performansıyla bir süredir elinde bulundurduğu piyasa ikinciliğini yeniden Ethereum’ a devretti. Hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Ripple’ ın piyasadaki satış baskısı sebebiyle haftaya düşüş ile başladığını görüyoruz. Bu düşüş ile birinci grafikte görülen L2 (0,355$) seviyesi test edilmiş ve bu seviye destek olarak çalışmış. Salı günü gelen alımlara yeniden yükselişe geçen XRP, bu yükselişini A düşen trendine kadar sürdürmüş. Ancak bu seviyeden yine satış baskısı oluştuğunu görüyoruz. Baskı neticesinde L2 (0,355$) seviyesine kadar gerileyen fiyat, Pazar günü gelen alımlar ile yeniden A düşen trendini test etmiş. XRP/BTC grafiğine baktığımızda ise 1 numaralı düşen trendin perşembe  gününe kadar destek olarak çalıştığını  ancak perşembe günü aşağı kırılımın gerçekleştiğini görüyoruz. grafiklerin hacim tarafında ise stabil bir görünüm olduğunu söyleyebiliriz. Bu gelişmeler doğrultusunda değerlendirmemize geçelim.

Ripple, ikincilik tahtını, gümbür gümbür gelen Ethereum’a usul usul devretmek zorunda kaldı. Bu durum, Ripple yatırımcılarını üzmüş olabilir ancak, piyasa içerisinde böyle şeylerin olması gayet normal. Kim bilir sıralamalarda daha neler değişecek. XRP’ nin teknik görünümüne gelirsek; mevcut durum için L2 (0,355$) ve A düşen trendi arasında ciddi bir daralma olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde ise bu daralmanın seyrinin bir yöne kırılım olarak değişeceğini düşünüyorum. Tabi, piyasanın durumunda göre yatay bant hareketinin devam etmesi de olası. Ancak bu iki seviyenin birçok kez test edildiğini düşündüğümüzde, kesişim noktalarından sonra bir tarafın oluşan barlara yenilmesi gerekiyor. Umarız ki oluşan barlara yenilen taraf A düşen trendi olur. A trendinin yukarı kırılması ile öncelikle FIBO 0.236 (0,40$) seviyesi direnç olarak gündeme gelecektir. Bu seviyenin üzerinde ise L3 (0,463$) gündeme gelecektir. Piyasa koşulları satış baskısı içerisinde gelişir ve L2 (0,355$) seviyesi aşağı kırılırsa görünümün kötü bir hal alacağını söyleyebilirim. L2 (0,355$) seviyesinin altına takip edeceğimiz bant aralığı L2 (0,355$)- L1 (0,283$) yatay kanalı olacaktır. XRP/BTC grafiğine gelirsek: 1 numaralı trendin aşağı kırılması görünümü negatif hale getirmiş. Bu da XRP’ nin BTC karşısında değer kaybettiğini dolayısı ile dolara karşıda negatif bir etkisinin oluştuğu anlamına geliyor. XRP/BTC mevcut durum için ise Y1 (8660SAT) seviyesi önemli destek olarak takibimizde olmalıdır. Bu seviyenin aşağısında satış baskısının daha da artacağını değerlendiriyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 07.01.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.