QuadrigaCX CEO’su Kendi Cebinden Mi Harcadı?

Gerry Cotten’ın bir dava sürecinde borsanın zor durumda kalmaması için kendi hesabından borsaya fon sağladığı iddia ediliyor…
14:00
14 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kanada merkezli kripto para borsası QuadrigaCX’in kurucusu Gerry Cotten’ın, büyük bir Kanada bankasıyla davaları varken borsaya kendi cebinden fon sağladığı iddia ediliyor. Cotten’ın eşi Jennifer Robertson 13 Mart’ta yayımlanan açıklamalarda bu iddialara yanıt verdi ve borsanın finansal durumu hakkında açıklamalar yaptı.

Robertson’ın Açıklamaları

2018 yılında Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC), içinde toplamda 21,6 milyon dolar tutarında varlık bulunan beş hesabı dondurdu. Yapılan açıklamalara göre bunun ardından Cotten, para çekme işlemleri için borsaya kendi hesabından fon sağladı. Cotten’ın eşi Robertson ise bu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Gerry’ni şirketi nasıl işlettiği ile ilgili doğrudan bir bilgim yok. Ancak 2018’de CIBC’nin hesapları dondurmasının ardından kullanıcı para çekme işlemlerini finanse etmek için kendi parasını borsaya yatırdığını söylemişti.

Öte yandan Robertson şu an açıkça yaşanan çıkar çatışması sebebiyle borsayı temsil eden yasal firma ile QuadrigaCX’in ilişkinin biteceğini dile getirdi.

Mahkeme Süreci

Bunların yanında o dönemde CIBC, borsanın ödeme işlemlerini gerçekleştiren şirket Costodian Inc. ve şirketin sahibi Jose Reyes’e ait hesapları dondurmuştu. Çünkü yapılan açıklamalara göre fon sahiplerinin kimlikleri belirlenememişti. CIBC daha sonra mahkemeden, tartışmalı fonlara el koymasını ve bu fonların QuadrigaCX, Costodian ya da diğer 388 hesapla bir bağlantısının olup olmadığını araştırmasını istedi.

Sonrasında Quadriga, bankanın fonları yanlışlıkla dondurduğunu ve karşı taraf iddialarının kanıtı bulunmadığı için fonların büyük bir kısmının sahibi olduklarını ifade etti.

Öte yandan Kanada Yüksek Mahkemesi, yatırımcılara ait 140 milyon doların bulunması için mart ayı başlarında borsaya 15 gün daha ek süre tanımıştı. Yapılan açıklamalara göre borsanın kreditörleri, bu süre içinde borsaya dava açamayacaktı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar