reklamı kapat
  • BTC  :  33.129,29 ₺
  • ETH  :  2.124,49 ₺
  • BCH  :  3.830,25 ₺
  • XRP  :  2,71 ₺
  • BTC 33.129,29
  • ETH 2.124,49
  • BCH 3.830,25

Polonya Mahkemesi Bitcoin Borsasının Kapanmasını Araştırıyor

24 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Polonya’nın Łódź şehrinde savcılar, ülkenin en eski ve en büyük bitcoin borsalarından biri olmasıyla bilinen Bitcurex’in kapanışını incelemek üzere bir soruşturma başlattı.

Bu senenin başlarında aniden kullanım dışı kalan borsa platformu, ülke medyasında yapılan haberlere göre, kapanmasıyla kullanıcıların yaklaşık olarak 2300 bitcoin’e erişme şansını yitirmesine sebep olmuştu. Bundan daha öncesinde, 2016’nın Ekim ayında ise borsa yetkilileri, yerel medya kuruluşlarına verdiği demeçte borsanın bilişim teknolojisi (IT: Information Technology) sisteminin “harici bir müdahale tarafından hasar gördüğünü” ve bu sebeple borsanın toplam varlıklarının bir kısmının eridiğini belirtmişti.

Borsanın sorumlusu, o zamanlar yaptığı açıklamada yetkilileri potansiyel bir suç vakasından şüphelendiklerine dair bilgilendirdiğini açıklasa da Mart ayı başı itibariyle Bitcurex websitesinde herhangi bir içeriğe erişilemiyor.

Łódź Savcılık Ofisi ise bir açıklama yayınlayarak üçüncü kişilerin mülklerini hedef aldığından şüphe edilen suçlarla ilgili davayı dikkatle incelediklerini belirtti.

“Borsanın kapanmasıyla mağdur duruma düşmüş ve henüz suç duyurusu yapmamış kişiler suç duyurularını direkt olarak Łódź’daki Savcılar Ofisine yapabilir.”

Açıklama şöyle devam ediyor:

“Yazılı suç duyuruları, eğer mümkünse, mağdur kişinin kaybını doğrulayan çıktılar veya mevcut belgelerin kopyalarıyla birlikte gönderilmelidir.”

Kriptopara borsası Bitcurex, 2012 Haziran’ında kurulmuştu. Digital Future isimli Lodz merkezli şirket tarafından yönetilen borsa, son yıllarda çeşitli hack girişimleriyle karşı karşıya kaldı ve platformunda verdiği hizmetleri geçici olarak durdurmak zorunda kaldı.

Mart 2014’te gerçekleşen hack girişiminin ardından borsa temsilcileri verdikleri röportajda borsayı kapanmasıyla IT ekiplerinin “gerekli bir doğrulama işlemini uygulama” fırsatı bulacaklarını ifade etmişti. 4 gün sonra ise borsa hizmetlerine devam etmişti.

ETİKETLER
loading...