reklamı kapat

Peter Thiel’ın VC Fonu, Yatırımları Bitcoin’e Yapıyor

3 Ocak 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker
The Wall Street Journal’a göre, Peter Thiel’ın San Francisco merkezli girişim sermayesi şirketi Founders Fund, Bitcoin’e milyonlarca yatırım yaptı.

Peter Thiel, PayPal’ın kurucu ortağı olmasının yanı sıra eski bir Facebook yatırımcısı. Ayrıca Başkan Trump’ın teknoloji danışma konseyinde de görev yapıyor.

Thiel, Ekim ayında yapılan bir yatırım konferansında kripto paralar ve özellikle Bitcoin hakkında konuştu;

Sanırım insanlar Bitcoin’i para rezervi gibi gördükleri için küçümsüyorlar. Eğer Bitcoin, altının dijital eşdeğeri gibi kabul görmeye başlarsa, bu büyük bir potansiyel olacaktır.


 

Bununla birlikte Founders Fund, 1 Ocak 2017’den bu yana yaklaşık olarak yüzde 1.400 büyüyen Bitcoin’e 15-20 milyon dolar civarında yatırım yaptığını açıkladı. WSJ’ye göre ise bugüne kadar kazanılan tutarın satılıp satılmadığı henüz belirsiz.

Piyasa Tepkisi

WSJ, Founders Fund’ın Bitcoin’e milyonlarca yatırım yaptığını açıkladıktan sonra, birkaç saat içinde Bitcoin’in değeri neredeyse yüzde 14 arttı.

Bitcoin’in yakın zamanda 11.800 dolar seviyesine düşmesinin ardından yazının yazıldığı tarihteki değeri yaklaşık olarak 15.000 dolar seviyelerine kadar tekrar yükseldi.

Ayrıca Bitcoin’in düşüşünü fırsat bilerek kripto paralara yatırım yapanlarda oldu. Örneğin Bill Miller, Aralık ayı ortalarında serbest fonun yüzde ellisini kripto paralara yatırdığını belirtmişti.

Ayrıca geçtiğimiz ay Bitcoin vadeli işlemlerinin iki büyük Amerikan borsasında başlamasıyla yatırımcı sayısı da artmış oldu.

Kaynak: cointelegraph.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER