Pepecoin’de Sular Durulmuyor: Güvenlik Endişeleri ve Fiyat Tahminleri

Özet

  • Pepecoin, Mayıs 2023'teki rekor seviyesinden %85'e varan büyük bir düşüş yaşadı ve Eylül ayında bu düşüşün devam etmesi bekleniyor.

  • Pepecoin'in büyük balinaları, projeden ayrılmış gibi görünüyor ve token'ın arz dağılımı verileri, bu balinaların projeden çıkmış olabileceğini gösteriyor.

  • Teknik analiz, Pepecoin fiyatının alçalan üçgen formasyonunun kırılma aşamasında olduğunu gösteriyor. Bu, fiyatın daha da düşebileceği anlamına geliyor ve Eylül 2023'te düşüşün devam etme riskini artırıyor.

  • Piyasaya Etkisi: Negatif
18:00
10 Eylül 2023

Pepecoin fiyatı, Mayıs 2023’teki rekor seviyesi olan 0,0000044 dolardan yaklaşık %85 düştü. Dahası düşüş ivmesinin Eylül ayında da devam etmesi muhtemel. Pepecoin son iki hafta içinde iki önemli güvenlik ihlali yaşadı. İlk ihlalde kurucu ekip üyeleri büyük bir PEPE token satışı yapmak üzere borsalara transferler yaptı ve ardından resmi Telegram adresi hacklendi. Bu olaylar PEPE fiyatında düşüşlere neden oldu ve yatırımcıların güvenini sarstı.

Arka Arkaya Gelen Pepecoin Güvenlik İhlalleri

Pepecoin son iki hafta içinde iki önemli güvenlik ihlali yaşadı. İlk olarak 24 Ağustos’ta Pepecoin’in kurucu ekip üyeleri 16 milyon dolar değerinde PEPE token’ı potansiyel olarak satmak üzere borsalara aktardı. Bu durum topluluk genelinde potansiyel bir “rug pull dolandırıcılığı” endişesi yaratarak PEPE fiyatında %30’luk bir düşüşe neden oldu.

Ardından 9 Eylül’de Pepecoin’in resmi X adresi, “lordkeklol” adlı anonim bir varlığın akredite Telegram kanallarını hack’lediğini doğruladı. Haberlerden bu yana PEPE fiyatı %12’nin üzerinde düşerek arka arkaya yaşanan güvenlik ihlallerinin yatırımcıların memecoin projesine olan güvenini sarsmaya devam etti.

Pepe Balinaları Çıkış Yapıyor

Pepecoin’in yatırımcılarının projeden ayrıldığına dair daha fazla kanıt, token’ın arz dağılımı verilerinden geliyor. Özellikle, 100 milyon ile 1 milyar PEPE arasında bakiyeye sahip adresler (aşağıdaki grafikteki mavi dalga) token’ın maksimum dolaşımdaki arzını yani yaklaşık %96,5’ini kontrol ediyor.

Bu grubun elinde tuttuğu arz, “rug-pull” endişelerinin ortaya çıkmasından bu yana önemli ölçüde düştü. Bu balinanın projeden ayrılması PEPE fiyatındaki alım duyarlılığını daha da aşındırabilir.

Azalan Üçgen Kırılması

Teknik açıdan bakıldığında PEPE alçalan üçgen formasyonu olarak görünen formasyonun kırılma aşamasına girmiş durumda. Düşüş trendindeki bir alçalan üçgen bir düşüş devam formasyonu olarak görülür. Fiyat alt trend çizgisinin altına düştüğünde ve üçgenin üst ve alt trend çizgisi arasındaki yükseklik kadar düştüğünde formasyon çözülür.

Bu teknik yapının bir sonucu olarak PEPE fiyatı Eylül 2023’te mevcut fiyat seviyelerinden yaklaşık %12 düşüşle 0,00000064 dolara gerileme riski taşıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar