reklamı kapat

Para Gönderimlerinde Kripto Paralar Ne Kadar Kullanılıyor?

Bir araştırmaya göre kripto paralar para gönderimlerinde daha yaygın kullanılmaya başladı
25 Aralık 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Clovr adında bir araştırma firması para gönderimlerinde kripto para kullanımının giderek arttığını tespit etti. 707 katılımcıya sorulan sorularla yapılan araştırmada katılımcıların para havalesi alışkanlıkları incelendi.

Dünya Bankası’nın verilerine göre ABD ile arasında en çok para gönderimi olan ülkeler listelendi. Listede Meksika, Çin ve Hindistan başı çekiyor. Para gönderimlerinin %76,8’inin aile içi olduğu ortaya çıktı.

Katılımcıların kullanmayı tercih ettikleri metotlar şöyle: %51’i çevrim içi gönderim sitelerini kullanabileceğini belirtti (PayPal gibi), %50 para gönderim servisleri (Western Union gibi), %25 geleneksel banka yoluyla para transferi, %15’i kripto para kullanmayı tercih edebileceğini ifade etti. Bunların dışında önceden ödenmiş kartlar, postayla gönderilen çekler kullanılıyor.

Çevrim içi hizmetlerde müşteri memnuniyeti %93,3, para transferi hizmetlerinde %84,1 ve geleneksel banka transferlerinde ise %73,3 oranında. Kripto paralar düşük maliyeti ve hızıyla diğerleriyle çok kolay bir şekilde rekabet edebilir. Hizmetlerden hoşnut kalmayan tüketici eğer kripto paralarla buluşturulursa kripto paralar için yeni bir çağ başlayabilir.

Ayrıca araştırma ortaya koydu ki erkek ve kadınlar arasındaki kripto paralar hakkındaki bilgi farkı giderek kapanıyor. Daha önceki araştırmalarda kadınlar tarafından kripto paraların fazla ilgi görmediği tespit edilmişti ancak kadınlar Clovr’ın araştırmasında kripto parayı daha fazla tercih eden taraf oldu.

Araştırma sonuç olarak kripto paraların para transferi sektörünü değiştirebileceği öne sürüldü. Raporda şu ifadelere yer verildi:

ABD’ye göç eden birçok insan ülkelerine para gönderiyor veya ülkelerinden para alıyorlar. Her kuruşa önem veren insanların bir noktadan sonra bu gönderim işinin daha az maliyetli olabileceğini fark ettiklerinde kripto paraların sunduğuna benzer sistemler büyük olasılıkla tüketicilerin ilgilerini çekecektir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.