X


Önemli Gelişme: ABD’den Gelen Bu Haber Bitcoin İçin Beklenen Haber Olabilir!

Amerika Birleşik Devletleri’nde 300 bankanın NYDIG ortaklığı ile Bitcoin hizmeti sunmaya hazırlandığı ortaya çıktı.
15:42
19 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elde edilen son verilere göre ABD’de bir grup topluluk bankası, geçen yıl belirlediği yüksek teknoloji hedefini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Yapılan açıklamalarda, müşterilerin mobil bankacılık uygulamalarında Bitcoin alıp satmasına izin verileceği ifade ediliyor.

ABD’den Pozitif Adım

Amerika’da hizmet veren yaklaşık olarak 300 banka fintech firması NYDIG’nin yardımıyla Bitcoin hizmeti sunacak. Bu bankalarda bir kısmı Haziran ayında Bitcoin ile ilgili planlarını açıklamıştı ve yapılan açıklamalara göre 2022’nin ilk ya da ikinci çeyreğinde hizmetler kullanıcılar ile buluşturulacak. Ayrıca American Bankers Association ve Independent Community Bankers of America’nın da bu adımın bir parçası olarak projeye yatırım yaptığı biliniyor.

Öte yandan katılımcılara göre, ilk duyurudan bu yana aylar içinde çeşitli düzenleyici ve güvenlik kaygıları üzerinde çalışıldı ve NYDIG ile bankaların mevcut teknoloji sağlayıcıları arasındaki ortaklıklar ve entegrasyonlar tamamlandı.

Müşteri Talebi Çok Büyük

Buna ek olarak bankacılık ve ticaret grubu yetkilileri, müşterilerden açıkça gelen talepler doğrultusunda böyle bir adımın atıldığını ifade ediyor. Georgia’daki 1.3 milyar dolarlık BankSouth’un CEO’su Harold Reynolds konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Müşteri hesaplarımızdan kripto para işlemlerinde önemli bir faaliyet gördük ve birkaç yatırım oldukça büyüktü, bu yüzden açıkçası dikkatimizi çekiyor.” sözlerini kullandı. Banka, Bitcoin işlemlerini mobil uygulamasında da yıl sonuna kadar müşterilerine sunmayı hedefliyor.

ABA CEO’su Rob Nichols tarafından Salı günü yayınlanan bir blog yazısında ise Amerikalıların %16’sının kripto para birimine yatırım yaptığı, kripto para birimleri ile işlem gerçekleştirdiği ya da kripto paraları kullandığının tespit edildiği belirtiliyor. Nichols konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında, kripto para birimleri ile ilgili geleceğin hala belirsiz olduğunu ancak ortadan kaybolmak gibi bir durumlarının söz konusu olmadığını ifade ediyor.

Ayrıca konuyla ilgili hizmet sunan ilk banka bir NYDIG üyesi değil. Oklahoma, Tulsa’daki Vast Bank, Coinbase ile ortaklık kurdu ve Ekim ayında çek hesapları aracılığıyla kripto para alımları için destek sunmaya başladı. Şu anda 12 tür kripto para birimini destekliyor.

Öte yandan konuyla ilgili katılımcılar, Bitcoin’i saklama hizmetlerinin rekabetçi bir ortam yaratacağını da ifade ediyor.

Bitcoin Fiyatına Etkisi

Aslında somut olarak sadece bu haberin Bitcoin üzerinde bir etkisi görülmedi. Ancak genel itibari ile bu gibi haberlerin Bitcoin fiyatını pozitif etkileyebileceği ve beklenen artışı başlatabileceği düşünülüyor.

Bitcoin fiyatı yazının kaleme alındığı an itibari ile 42.100 dolardan işlem görüyor.

Lider kripto para birimi güne 41.000 dolar seviyelerinden başlamıştı ve gün içinde yaklaşık olarak %1’lik artış kaydettiği ifade edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar