X


Nike, Metaverse İçin Harekete Geçiyor! Dünya Devlerinin Dönüşüm Yarışı Başladı!

Geleceğin ayak seslerini duyuyor musunuz?
23:30
2 Kasım 2021

Facebook startı verdi ve kısa süre sonra Microsoft önemli bir açıklama yaptı. Şimdi de Nike metaverse işine girişti. Şirketin fiziksel ayakkabı tedarikiyle ilgili yaşadığı sorunlar bir yana dijital dönüşüm yarışında yerini almış gibi görünüyor. Spor ayakkabı ve giyim üreticisi Nike, ikonik logosunu ve sloganını içeren sanal malzemelerin üzerinde çalışıyor.

Nike ve Metaverse

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine sunulan kayıtlara göre Nike, eğlence hizmetleri, perakende mağazaları ve “çevrimiçi” kullanım için sanal ürünlerde kullanılmak üzere “just do it” sloganı için başvuruda bulundu. Bu başvuruları şirketin açtığı iş ilanları da takip ediyor. Şirket sanal ürün tasarlayabilen uzmanlar istihdam edecek.

Nike, potansiyel çalışanların “dijital dünyamızı yeniden tanımlamada ve bizi metaverse dönüşümüne taşımada kilit rol oynayacağını” söylüyor. Sanal ayakkabılar ve diğer ürünler oluşturmak için şirketin Dijital Ürün Oluşturma grubu oluşturduğu ve istihdam edilecek kişilerin burada görevlendirileceği anlaşılıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Facebook, perşembe günü çevrimiçi sosyal deneyimleri fiziksel dünyaya bağlayan sanal bir ortam oluşturacağını söyledi. Bunun üzerine birçok şirket bu alandaki projelerini ifşa etmeye başladı.

Nike gaza yeni basıyor gibi görünse de 2019 yılında Ethereum (ETH) ağında CryptoKicks ayakkabılarını tokenize etmek için bir patent almıştı. Rakibi Sneaker markası ise şimdiden RTFKT Studios ile hem sanal hem de gerçek ayakkabı üretmeye başladı.

Devler Geleceğin Teknolojisine Odaklanıyor

VR gözlüklerine yıllardır aşinayız. Bununla birlikte 2009 yılında Google Glass ilk defa görüldü. Sonrasında fiyatı ve reklam planlamalarındaki eksiklik sebebiyle başarısız oldu. Fakat metaverse, VR gözlüklerin çok daha ötesinde bir şeyi vaat ediyor.

Özellikle Facebook gibi dev markaların oluşturmayı hedeflediği yapı sosyal medyaları da bambaşka bir şeye dönüştürecek. Kendinizi gerçek bir okey masasında arkadaşlarınızla oyun oynarken bulabileceksiniz. Üstelik bunu yaparken evinizdeki koltuğunuzdan kalkmanız da gerekmeyecek. Veya bir etkinlik düzenlenecek, insanlar dijital olarak bu etkinlik alanına toplanarak eğlenecek, bilgilenecek veya bir şeyleri protesto edebilecek. Facebook duvarında paylaştığınız iğneleyici mesajları veya gönderi yorumları direkt muhataplarının yüzüne söyleyebileceksiniz. Bu örnekleri dilediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Yeter ki hayal gücünüzü kaybetmemiş olun.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar