X

Senatör Cynthia Lummis Bitcoin (BTC)’in Geleceğine İnanıyor! Peki Diğerleri Ne Olacak?

Bitcoin (BTC) Senatöre göre neden diğerlerinden farklı? Altcoinler kalıcı olabilecek mi?
23:00
2 Kasım 2021

ABD Senatörü Cynthia Lummis, bugün CNBC yayınına katılarak Bitcoin ve diğer kripto varlıklarla alakalı görüşlerini açıkladı. Bitcoin (BTC) yanlısı açıklamalarıyla tanınan senatör, Ripple (XRP)’nin menkul kıymet olabileceğine inanıyor. Peki Dogecoin, XRP ve Ethereum hakkında neler söyledi?

Senatörün Bitcoin (BTC) Yorumu

CNBC’nin Squawk Box programına katılan Lummis, Bitcoin (BTC)’in diğerlerinden ayrı ele alınmasını istiyor. Ona göre altcoinlerin önemli kısmı kalıcı olamayacak fakat aynı şeyi Bitcoin için düşünmüyor. Bitcoin’in standart olduğuna ve kesinlikle gelecekte de yerinde kalacağına inanan Lummis, altcoinlerin kendi özelinde değerlendirilmesini istedi.

Bitcoin (BTC)’in merkezi olmayışından övgüyle bahsederek, diğer kripto paraların bu noktadaki eksikliğine değinen Lummis büyük ölçüde haklı olabilir. Örneğin Ethereum (BTC) büyük ölçüde kendi vakfı eliyle yönetiliyor. Dogecoin (DOGE) kendi kurumsallaşmasını bir süredir yeniden başlattı. ICP gibi merkeziyetsizliği savunan girişimler de biri veya birilerinin kontrolünde yoluna devam ediyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ancak bu durum Bitcoin (BTC) için farklı, bağımsız geliştirici topluluk ve ağda yapılacak güncellemeleri oylayan geniş madenci ağı onu tam anlamıyla merkezsiz hale getiriyor. Daha da önemlisi gelecekte de merkezsiz kalmasını güvence altına alıyor. Tabi ki bir şirket çıkıp toplam hash gücünün %92’sini ele geçirene kadar. Peki böyle bir şey mümkün olabilir mi? Bugünün şartlarında pek mümkün görünmüyor.

Senatöre göre Bitcoin (BTC) gerçek bir emtia ve dijital altın.

Lummis ve Altcoinler

Senatör özellikle, bir kişi veya kuruluş tarafından oluşturulan kripto varlıklara değindi. Aslında isim vermese de bahsettiği şey tam olarak Ripple (XRP), Lummis onun menkul kıymet olduğuna inanıyor. Yatırımcıları dahil kripto para topluluğunun önemli kısmı da bunu dillendirmese de XRP’nin menkul kıymet olduğuna dair yaygın bir görüş bulunuyor. Şirketin kendini sürekli olarak token satışlarıyla fonlaması onlara böyle düşünme hakkı veriyor.

Senatörün Bitcoin (BTC)’e olan sevgisi onu altcoinlerden uzaklaştırıyor gibi görünse de BTC merkezi olmayan yapısıyla besleniyor ve diğerlerinden ayrılıyor. Merkezi olmayan bir şeyin menkul kıymet olarak sınıflandırılması pek mümkün değildir. Ekosistemde menkul kıymet olmaktan en uzak varlık Bitcoin (BTC) ve Senatör haksız sayılmaz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar