Metaverse Çılgınlığına Hoşgeldiniz! Projeler Uçuşa Geçti!

Facebook'un hamlesi sonrasında metaverse odaklı projelerde ciddi artış yaşanıyor. Önümüzdeki yılın ilk çeyreği bitmeden pazar 3 kat büyüyebilir.
18:14
29 Ekim 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Birkaç aydır NFT ile ilişkili şekilde metaverse projelerine ciddi bir ilgi kayması oldu. Bunun sebeplerinden biri de Bloktopia tarzı projelerin yerel tokenlarında yaşanan inanılmaz artışlardı. Dünyanın ötesi metaverse için Facebook bile harekete geçti. Şirket resmi adını Meta olarak değiştirme kararı aldı.

Metaverse Çılgınlığına Hoşgeldiniz

Bu alanda iddialı olan projelerin toplam piyasa değeri %13,4 artışla 12,3 milyar dolara kadar yükseldi. Şaka coinlerin 80 milyar doları devirdiği bugünlerde metaverse için halen yolun başında olabiliriz. Facebook‘un 28 Ekim’de avatarla dolu bir metaverse inşa etme planlarını belirtmek için kendisini Meta olarak yeniden markalaştırma kararı, benzer sanal dünya projelerine ait kripto para birimleri arasında spekülatif bir ralliyi ateşledi.

İlk olarak William Gibson’ın (Omni, Temmuz 1982) ‘Burning Chrome’ adlı kısa öyküsünde ortaya çıkan bu kavram Neuromancer’ın ana temalarından biriydi. Gerçek dünyadan kopmadan sanal bir ortamda ayrı bir dünyaya kapı aralayan metaverse, günlük yaşamda zaten maruz kaldığımız bir olgudur. Örneğin sosyal medya platformları üzerinden hiç tanımadığımız insanlarla etkileşime girmek, burada kendimize ayrı bir dünya oluşturmak yani bunların hepsi adeta 2 boyutlu bir metaverse sunuyor. Minecraft veya Roblox gibi oyunlara ilgiliyseniz bu dünyaya aşinasınız demektir.

Facebook bunu daha ileriye götürmek ve gözlüklerimizi taktığımızda bizi gerçekten sanal bir dünyaya ışınlamak istiyor. Facebook arkadaşlarımızla 3 boyutlu bir dünyada gezmek, eğlenmek her türlü aktiviteyi yapmak mümkün hale gelecek. Hatta bu deneyim daha da ileri gidip özel giysilerle bu dünyayı fiziksel olarak hissetmemizi bile sağlayabilir. Bundan 20-30 yıl sonra kendimizi bugün konuştuğumuz “hayalleri” gerçek olmuş hatta daha ilerisini yaşarken bulabiliriz.

Metaverse Odaklı Projelere İlgi Artıyor

Evet bugünlerde MetaFOMO piyasaya hükmediyor. Önümüzdeki dönemde de bu alandaki projelerin daha fazla ilgi görmesi bekleniyor.

Müzik teknolojisi girişimi Corite’nin kurucu ortağı ve operasyon direktörü Emil Angervall bunun NFT’leri yeni bir dönüşüme iteceğini düşünüyor.

“Önümüzdeki aylarda Meta’ya uyarlanmış benzersiz NFT ve metaverse yenilikleri bekleyebiliriz”.

Axie Infinity’nin yerel tokeni Axie Infinity Shard (AXS) iki hafta içinde 150 dolara ulaştı. Sandbox (SAND), Illuvium (ILV) ve Division Network (DVI) başta olmak üzere diğer metaverse projeleri ve tokenleri de güçlü bir şekilde artış gösteriyor.

Genel olarak, metaverse tokenlarının net piyasa değeri, önceki 24 saat içinde %13,40 artarak 12,36 milyar dolara yükseldi. Uzmanlar 2022’nin ilk çeyreği bitmeden pazarın en az %300 büyümesini bekliyor. Bloktopia gibi yeni fırsatlar yatırımcısına inanılmaz kazançlar sağladı ancak çok daha fazla projenin önümüzdeki dönemde gündem olması, daha büyük artışlar göstermesi mümkün olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar