X


Nicolas Maduro Petro İçin Tarih Verdi: 6 Büyük Borsada Listelenecek

Maduro, Petro'nun halka açık satışının 5 Kasım'da başlayacağını duyurdu.
20:00
5 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yüksek enflasyonun pençesinde hayatta kalmaya çalışan Venezuela geçtiğimiz yılın son çeyreğinde petrol destekli kripto para birimi Petro’yu duyurmuştu. Hatta Başkan Nicolas Maduro çıkıp Venezuela için 21. yüzyılın Petro ile başlayacağını açıklamıştı. Ülke ekonomisinin yeniden kalkınması için aralık ayında duyurulan Petro’nun şubat ayındaki ICO ön satışından ilk günde 735 milyon dolar toplandığı iddia edilmişti.

Petro’nun ICO ön satışının tamamlanmasının ardından uzun bir süre geçti. 1 Ekim’de kameraların karşısına geçen Nicolas Maduro, Petro’nun halka açık satışının 5 Kasım’da başlayacağını açıkladı. İsimleri henüz netleşmese de Maduro 6 büyük kripto para borsasının da Petro’yu listeleyeceğini duyurdu. Ayrıca Petro kripto paraların yanı sıra itibari para birimleriyle de satın alınabilecek:

Eğer Bitcoin’iniz varsa Petro satın alabilirsiniz. Eğer Ethereum’unuz varsa Petro satın alabilirsiniz. Eğer dolar ya da Euro’larınız varsa Petro satın alabilirsiniz. Venezuela vatandaşları da 5 Kasım’dan itibaren Bolivar’la Petro satın alabilecek.

Petro’nun mobil cüzdanı android platformu için kullanıma sunulmuş olsa da henüz iOS platformu için herhangi bir duyuru yapılmadı. Ayrıca Venezuela hükümeti tarafından kurulan bir internet sitesinde Petro’nun yeni white paper’ı yayımlandı. Eski white paper’da Petro’nun sadece petrolle desteklendiği belirtilmişti. Yeni white paper’da ise Petro’nun petrolün yanı sıra elmas, altın, alüminyum ve demir gibi çeşitli metallerle de desteklendiği ifade edildi.

IMF, şu sıralar modern iktisat tarihinin en ağır kriziyle boğuşan Venezuela’daki enflasyon oranının yıl sonuna kadar yüzde bir milyona ulaşabileceğini açıklamıştı. IMF’in raporunda devlet başkanı Maduro’nun bütçe açığını, para arzını arttırarak kapatmaya çalışmasının enflasyonu körüklediği belirtilmişti. Ayrıca enflasyonun artmasıyla birlikte ülkede Bitcoin’e olan talep de ciddi bir oranda arttı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar