X


NASDAQ Kripto Para Listeleyecek Mi?

NASDAQ'ın kripto para listeyebileceğine dair söylentiler ortaya çıktı.
12:00
6 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Dünyanın piyasa değeri olarak 2. en büyük menkul kıymetler borsası NASDAQ, kripto para listemeleri çalışmalarını hızlandırdı. CBOE ve CME kripto para tabanlı finansal ürünleri 2017’de listelemişti ancak NASDAQ doğrudan Bitcoin’i listelemeyi hedefliyor.

NASDAQ kripto para vadeli işlemlerine 2018 yılında başlamayı planlıyordu, bundan vazgeçildi. Eğer NASDAQ kripto paraları listelerse kurumsal yatırımcıların paralarının NASDAQ üzerinden kripto para piyasasına akması oldukça yüksek ihtimal. Diğer taraftan ABD Borsalar ve Menkul Kıymetler Kurumu SEC ETF başvurularını onaylaması süreci hızlandırabilecek bir başka etken.

ICOJournal kaynağına göre NASDAQ düzenleyicilerle çok yakın ilişkiler kurmuş durumda. Coin listeleme konusunda düzenleyicilerin hangi noktada durabileceği tartışılıyor. NASDAQ en büyük desteğini SEC’te görev alan ve kripto paralara sıcak bakan isimlerden alıyor. Ancak yine de görüşmeler ve toplantıların 3 ile 6 ay arasında sürebileceği konuşuluyor. Haber kaynağı yaşanabilecek olayların zaman aralıkları da açıkladı. Buna göre 2019’un ilk çeyreğinde düzenleyici organlar çalışmalarını bitirecek ve 2019’un 2. çeyreğinde coin borsaları duyurulacak.

Diğer yandan NASDAQ şu ana kadar kripto para listeleme çalışmaları yaptığına dair resmi bir açıklamada bulunmadı ancak daha önce bazı kripto para borsalarıyla görüştüğü haberleri medyada yer almıştı. Bunlardan en dikkat çekeni Winklevoss kardeşlere ait Gemini borsasıydı. Gemini’nin bir çalışanı NASDAQ ile yapılan anlaşmadan dolayı yıl sonunda çalışan sayısını 2 katına çıkaracaklarını ifade etmişti.

Eğer söylentiler doğruysa NASDAQ ICE’ın Bakkt birliğine karşı rekabet edecek. İki borsadan bir tanesi ilk düzenlenmiş geleneksel kripto para borsası haline gelecek.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar