reklamı kapat

MyEtherWallet Kullanıcıları Yeni Bir Siber Saldırıyla Karşı Karşıya Kaldı

11 Temmuz 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

En popüler Ethereum cüzdanlarından biri olan MyEtherWallet, kısa bir süre önce sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, kullanıcılarını potansiyel bir hack’lenme vakasına karşı uyardı.

MyEtherWallet yetkilileri Twitter üzerinden yaptıkları açıklamada, Hola adlı VPN uzantısının hack’lendiğini ve bu süre zarfında MyEtherWallet cüzdanlarına giriş yapan Hola VPN kullanıcılarının risk altında olduğunu belirtti.

VPN hizmetlerini, internet üzerindeki günlük aktivitelerimizi daha güvenli hale getirmek için kullanırız. Ancak ironik bir şekilde Hola VPN uzantısı siber saldırı sonucu bir kez daha hack’lendi.

MyEtherWallet yetkilileri, hack’lenme riskiyle karşı karşıya kalan kullanıcıların kripto paralarını derhal güvenli bir cüzdana transfer ederek saldırı tehlikesini en aza indirmelerini tavsiye etti.

Birçok üçüncü parti kripto para cüzdanından farklı olarak MyEtherWallet “sizin kendi bankanız” mottosuyla hareket ediyor. MyEtherWallet kullanıcıları özel anahtarlarını kendileri kontrol ediyor. Kısmen merkezsiz yapısı sayesinde MyEtherWallet’a kripto para topluluğunda övgüler yağsa da bu durum bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Örneğin cüzdanının özel anahtarını kaybeden bir yatırımcı kripto paralarına veda etmek zorunda kalabilir.

Dünya genelinde yaklaşık 50 milyon kullanıcısı bulunan Hola VPN saldırının kontrol altına alınmasının ardından bir rapor yayımladı.

Dün, ürün dağıtım ekibimiz Hola VPN’in Chrome uzantısının resmi ürünümüz olmadığını fark etti. İlk incelemelerin ardından Google Chrome Web Mağazası hesabımızın ele geçirildiğini ve ürünün bilgisayar korsanları tarafından değiştirilerek farklı bir sürümünün mağazaya yüklendiğini tespit ettik.

Soruşturmanın ardından saldırının MyEtherWallet kullanıcılarına yönelik olduğu kesinleşti. Hacker’lar tarafından Google Chrome Web Mağasına yüklenen sahte Hola VPN sürümünün MyEtherWallet sitesine giriş yapmak isteyen kullanıcıları klon bir siteye yönlendirdiği ortaya çıktı. Saldırının maddi boyutu henüz kesinleşmese de bir Reddit kullanıcısı 12 bin dolar değerinde 6.000 VEN token’ının çalındığını bildirdi.

MyEtherWallet, nisan ayında siber saldırıya uğramış ve hacker’lar bu saldırıda yaklaşık 215 ether çalmayı başarmıştı.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.