X


Mt. Gox’ın CEO’su Mark Karpales’in Başı Bu Kez Fena Halde Dertte

Mt. Gox'ın CEO'su Mark Karpales 10 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.
15:00
13 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Japonya yargısı bir dönemin en popüler kripto para borsası Mt. Gox, CEO’su Mark Karpeles’in 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Yerel medya organı The Mainichi’nin haberine göre Tokyo Bölge Mahkemesi, Karpales’in yatırımcıların parasını kendi şahsi harcamaları için kullandığını iddia etti. Edinilen bilgilere göre Karpales 2013 yılının Eylül ve Aralık ayları arasında yatırımcılara ait 341 milyon Yen (3 milyon dolar) değerindeki kripto parayı kendi hesabına geçirdi. Karpales ayrıca Mt. Gox’un veritabanında bir takım değişiklikler yaparak kullanıcılarının güvenini sarsmakla da suçlanıyor. Karpales 2017 yılında hakkındaki zimmetine para geçirme ve veri manipülasyonu suçlamalarını reddetmişti. Bu yılın nisan ayında Mt. Gox’ın iflas etmesinden dolayı özür dileyen Mark Karpales şunları kaydetmişti:

Böyle biteceğini düşünmemiştim. Yaşananlar için herkesten özür dilerim.

2010 yılında faaliyetlerine başlayan Mt. Gox bir zamanlar Bitcoin işlem hacminin %80’ini elinde bulunduruyordu. Mt. Gox’ın 2014 yılında hack’lenmesi sonucu 850 bin Bitcoin çalınmış ancak daha sonra bu Bitcoin’lerin yaklaşık dörtte biri kurtarılmıştı. O günden beri Mt. Gox’ın laneti Karpales’in, Mt. Gox kullanıcılarının ve yatırımcıların peşini bırakmıyor. Karpales 2014 yılından beri çeşitli suçlamalarla boğuşuyor. Mt. Gox kullanıcıları ise henüz çalınan fonlarını geri alabilmiş değil. Bütün bunlar yetmezmiş gibi borsaya atanan kayyum Nobuaki Kobayashi elinde bulunan yüksek miktardaki Bitcoin’i satarak kripto piyasasında düşüşü tetiklemişti. Japonya yasaları uyarınca başlatılan sivil rehabilitasyon programı kapsamında Mt. Gox’ın mağdurlara 2019 yılının yaz aylarında ödeme yapması bekleniyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar